Клуб
Войти через:
Войти как пользователь
Вы можете войти на сайт, если вы зарегистрированы на одном из этих сервисов:

Выкрыццё "ілжэпрарока" 119

190
Slavich 15.11.2016 в 02:02,

ЗА ЯКУЮ БЕЛАРУСЬ "ПАМІРАЎ" КАЯН КУПАЛА?!

Пераважная большасць нашых суайчыннікаў, замбаваная шматгадовай прапагандай бальшавіцка-нацыскіх калабарантаў і іх сучасных паслядоўнікаў, пакуль яшчэ ўсведамляе лаурэата Сталінскай прэміі 1-й ступені і кавалера ордэна Леніна, бальшавіка-камуніста і дэпутата Вярхоўнага Савета СССР І. Д. Луцэвіча-Купалу як народнага песняра і прарока незалежнай Беларусі.
Аднак перадсмяротны ліст Купалы, напісаны ім уласнаручна без прыстаўленага да патыліцы "чэкісцкага пісталета", сведчыць аб тым, што беларускі нацыянальны "хеній" быў палымяным удзельннікам "вялікага будаўніцтва, якое разгарнула партыя і Савецкая ўлада ў БССР" і паміраў з "цвёрдай верай у вечнае існаванне Савецкай Сацыялістычнай Рэспублікі".

Калі хто лічыць мае праўдзівыя словы за чарговае "паліванне брудам" узорнага бальшавіцкага калабаранта, раю прачытаць уважліва ніжэй прыведзеную крыніцу. Яе аўтэнтычнасць не выклікае ніякага сумневу.

ПЕРАДСМЯРОТНЫ ЛІСТ КУПАЛЫ

Старшыні ЦВК СССР і БССР т. Чарвякову.

Таварыш старшыня!

Яшчэ раз перад смерцю заяўляю, што я ў ніякай контррэвалюцыйнай арганізацыі не быў і не збіраўся быць. Ніколі не быў контррэвалюцыянерам і да контррэвалюцыі не імкнуўся. Быў толькі паэтам, які думаў аб шчасці Беларусі. Я ўміраю за Савецкую Беларусь, а не за якую іншую.

Верш мой справакавалі:

1. Лёсік, надрукаваўшы яго побач з артыкулам, прысвечаным Пілсудскаму, аб чым я не ведаў, бо быў у вёсцы.

2. Шыла, які асвятляў Дзям'яну Беднаму гэты верш у правакацыйным сэнсе.

3. Я сам, змясціўшы яго ў зборніку, не прыдаўшы гэтаму палітычнага значэння.

Я вельмі прасіў бы рэабілітаваць мяне перад працоўнымі Сав. Беларусі. Гэта можна лёгка зрабіць. Верш, змешчаны ў зборніку, мной выпраўлены. Прасіў бы вырваць гэты верш і кніжку выпусціць.

Яшчэ адна просьба да Вас. Заапякуйцеся маймі сем'ямі, што тут у Менску і ў Барысаве. Я ўміраю з цвёрдай верай у вечнае існаванне Савецкай Сацыялістычнай Рэспублікі. Папрасіце ГПУ, каб не цягалі маёй жонкі. Яна таксама, як і я, ні ў чым не павінна.

Бібліятэку сваю перадаю Бел. Дзярж. Бібліятэцы.

Шчыра дзякую за ўсё тое добрае, што для мяне зрабілі партыя і Сав. улада.

Уміраю, прымаючы тое, што лепей смерць фізічная, чымся незаслужаная смерць палітычная.

Відаць, такая доля паэтаў. Павесіўся Ясенін, застрэліўся Маякоўскі, ну, і мне туды за імі дарога.

Шкадую толькі, што не змагу болей прымаць удзел у вялікім будаўніцтве, якое разгарнула партыя і Сав. улада ў БССР.

Няхай жа жыве гэта новае творчае жыццё для шчасця ўсяго чалавецтва.

Янка Купала.

Памылкі свае, такія ці іншыя, я збіраўся выправіць, але не паспеў.

Менск, 2-ХІ-30 Я.К.

Лучшие комментарии.
139
Stańczyk 19:24, вторник, 15.11.2016
7
На самой справе можна ўзяць нацыянальнага героя любой краіны і выставіць у любым свеце. І Купалу, і Каліноўскага, і Скарыну.

Хто там герой у Палякаў? Пілсудскі? Можна сказаць што ён быў кат і злачынца. І пры ім быў пабудаваны першы канцэнтрацыйны лагер і г.д. (па моему так кажуць адэпты рускага міра?)

Пытанне іншае хто і навошта посціць гэтыя артыкулы , з якой мэтай?
Паказаць што няма ніякіх беларусаў і ніякіх герояў няма і г.д.
89
Duma Dmitry 15:42, вторник, 15.11.2016
6
От Купалы мне не приходит в голову требовать или искать в нем антисталинского сокола.
Его главная задача была - сохранить, описать - Беларускую культуру, мову, людей....
И он с этой задачей прекрасно справился....
Новые
45
Игорь Чёрный 21:41, среда, 16.11.2016
-2
Ничего личного: только факты (цитата из статьи А. Бахаревича "Цёмнае минулае Каяна Лупаки"):

Калі ўявіць беларускую літаратуру ў выглядзе табліцы Мендзялеева, то на першы погляд здаецца, што падабраць у ёй месца для Янкі Купалы ня так ужо й цяжка. Тытан, плятына, золата — што яшчэ? Палядый — са сплаваў якога дзе-нідзе яшчэ робяць зубныя пратэзы? Але больш дарэчна будзе адвесьці Купалу месца недзе сярод лятучых газаў: гелій або вадарод. Ім дагэтуль напаўняюць беларускі дырыжабль, каб узьняць гэтую махіну ў паветра — але пры гэтым, стварыўшы свае шэдэўры, Купала выпарыўся калісьці са сьвету сапраўднай літаратуры, не раўнуючы газ празь дзірку ў абалонцы. На апошнім дзесяцігодзьдзі свайго жыцьця. Не перастаючы пісаць, друкавацца і лічыцца паэтам.
18
Валерьевич Олег 22:10, среда, 16.11.2016
1
просто хватит непримиримый Вы наш!!! Всем кто хотел всё понятно....
45
Игорь Чёрный 16:11, среда, 16.11.2016
1
Нічего личного: только факты (статьи писателя и журналиста Яна Максимюка "Цёмная камора белліту):

Яшчэ раз пра камору

Купала ў 1930-х здрадзіў ня толькі ідэалам сваёй маладосьці і сваім маладым калегам, якія падалі з кулямі ў патыліцы ў ямы ў Курапатах, але і здрадзіў літаратуры. Ён перастаў быць паэтам, а стаў агітатарам або яшчэ кімсьці значна горшым...

Валасы дыбарам падымаюцца, калі сёньня пачытаць такія Купалавы вершы таго пэрыяду, як «Сьмерць забойцам А.М. Горкага» або «Мала іх павесіць (Да працэсу над бандай трацкістаў-дывэрсантаў)». У цёмнай каморы, якую стараўся прачыніць Альгерд Бахарэвіч, гэтыя вершы – абсалютнае, так бы мовіць, «сэрца цемры», нешта зусім невытлумачальнае, безназоўнае... Жах у сваім аголеным выглядзе.

Заснавальнік беларускай літаратуры прадаўся камуністам, нічога ні для гэтай літаратуры, ні для сябе самога не набыўшы (калі не лічыць чорнага шэўрале).

Як чалавека, Купалу можна і трэба апраўдваць. Як прароку і паэту, яму няма апраўданьня.
89
Duma Dmitry 16:22, среда, 16.11.2016
3
Игорь Чёрный,
"Смерть забойцам" или «Мала іх павесіць" надо будет ОБЯЗАТЕЛЬНО прочитать на суде над Лукавым
и его бандой.
Перед приговором.

И сегодня пусть почитают....

А Вы говорите....художники продаются ...
ДА!!
Однако Важно кто покупает...
45
Игорь Чёрный 16:29, среда, 16.11.2016
1
Duma Dmitry, только не надо быть таким кровожадным, как сталинские палачи и их поэты-вдохновители. В наше время уже иные ценности. Лишение жизни человека человеком пресекается в цивилизованном мире.
89
Duma Dmitry 16:35, среда, 16.11.2016
2
Игорь Чёрный, А кто меня, и многих беларусов делает кровожадным??
Кто выборы фальсифицирует??

Против лома -ТОТ ЖЕ ЛОМ!!!! И никак иначе!!
18
Валерьевич Олег 16:55, среда, 16.11.2016
1
Игорь Чёрный, Полагаю ВСЕМУ нашему обществу не хватает ПОКАЯНИЯ за грехи вольные или невольные выразившееся в молчании или же в деятельном участии наших предков в те страшные, темные времена. Но только повторюсь ВСЕМ нам не хватает, потому как все мы наследники и потомки тех кто жил в те годы и не застрелился или сам не застрелил.

Посему считаю не очень порядочно подымать (нет пафосно ОТКРЫВАТЬ) из могилы кости Янки Купалы называя его при этом "....пророком" и "каином" , забывая про всех своих наших общих предков. Купала перед нами все-равно ни покаяться ни прощения попросить не может....

Вы или Славич можете быть уверены, что после допроса у Цанавы, не побежали бы строчить статьи про любовь к "вождю" ??? Конечно не может быть у Вас такой уверенности....

P.S.
Я бы понимал что это статья вышла в след за хвалебной статьёй о Купале ....но она скорее вышла из под пера спорсмена Савича в ответ на недавнюю хулу
18
Валерьевич Олег 17:09, среда, 16.11.2016
2
спортсменки Даши Домрачевой!
Если мы в каждом будем искать ворага, то в 99% сможем найти, намного сложнее искать в каждом брата....
Я лично тепло отношусь к Ване Луцевичу, человек он ведь не только после 30-х он и до 30-х он ведь и ребенок, и брат и друг и любимый....

Добрее нужно быть, добрее
45
Игорь Чёрный 17:15, среда, 16.11.2016
0
Валерьевич Олег, Славич взял слово Каян из статьи Бахаревича о кувпале "Каян Лупака" Прогуглите - интересно написано..
18
Валерьевич Олег 17:25, среда, 16.11.2016
0
Игорь Чёрный, читал и его и Яна, к первоисточникам никаких претензий нет.....
114
of_windows 14:00, среда, 16.11.2016
0
Это пипец!...Славич ссылается на В Никитенко? Это тот, с кого хохочет в голос весь Фейсбук? Чувак приколотил к голове ковбойскую щляпу к голове гвоздями и в пьяном бреду изображает из себя мессию и провидца. Мда...вата тлеет конкретно. По посту замечу, роль прокурора автору не по плечу, - ибо слаб в коленках судить тех, кто жил в те времена. Все, абсолютно все публичные люди времени Сталина могли жить в СССР при одном условии - сепаратном соглашении с властями по принципу "что можно, а что нельзя". За спиной заложники - семьи, дети, родители. Выход из круга "договоренностей" - летальный исход. Пост гнилой по сути и стилю. Автор - великовозрастный неуч...Отвечать на "предъявы" не буду - ибо мерзко в грязи волтузиться с недалеким ватогопником....
4
Кастусь Літвін 14:51, среда, 16.11.2016
0
of_windows, у параўнанні са Славічам і тым жа Нікіценка - блогерам "Эха Масквы" і украінска сайта "Карэспандэнт" асабіста вы - поўная ватная нікчэмнасць. Мярзотная істота: дзе вы бачыче ў посце Славіча спасылку на В.Н. Аюсь у хлеў, ватны недаробак.
45
Игорь Чёрный 15:37, среда, 16.11.2016
0
of_windows, только тупой, невежественный наглец способен извращать правду. высказанную Славичем. Славич ничего недомыслил - он привёл собственноручное письмо Купалы. Время изобличения которого обязательно придёт в эпоху интернета. Минус вам за оскорбление в инете.
114
of_windows 16:57, среда, 16.11.2016
1
Якобы...литвинам...Вы с какого зоопарк сбежали, вопящие зверушки? Я - беларус, и никакие идиоты с хутора на болоте мне не авторитет. Вам нет места в этой стране, где нужны, прежде всего, образованные люди. Что касается правды, то есть такая наука - история называется. И есть такое понятие, как человеческая нравственность. Вот только вас там нет...Минусы не ставлю - лень...и много чести...
114
of_windows 17:11, среда, 16.11.2016
0
Ds Kolre, Ваше литвинское место - на болоте. Там и останетесь. Вы больны...Собирайте грибы и не учите нас, беларусов, как жить и по ком равняться. Идиотам место на обочине...мусор убирать...
18
Валерьевич Олег 17:12, среда, 16.11.2016
0
Ds Kolre, да уймитесь Вы право слово и так тошно...
45
Игорь Чёрный 18:30, среда, 16.11.2016
0
of_windows, вот ты мерзкая тварь - где это тебя так "образовали."
114
of_windows 19:39, среда, 16.11.2016
0
Игорь Чёрный, Вы, сударь, обыкновенный болван. Сочувствую Вашим учителям...))
45
Игорь Чёрный 22:01, среда, 16.11.2016
0
of_windows, Вы, сударь, жалкое ничтожество.
4
Кастусь Літвін 13:12, среда, 16.11.2016
1
Вельмі цікава чаму зніклі цікавыя каментары Kate Dream, у якіх не было ні флуда, ні абразлівай лексікі. а яна сама забанена назаўсёды. Пасля смерці П. Шарамета распачынаецца неканструктыўная практыка ... Вось так беларускія быдласталіністы, да ліку якіх належаў сталінскі любімы агітатар-піяршчык Купала, забівалі інакшдумаючых людзей...
Запрашаю моладзь на ФБ - там кожны можа вольна выказваць свае думкі.
120
Сусед 13:39, среда, 16.11.2016
1
:) як быў я малы, то
- быў я акцябронкам, піянерам, камсамольцам...
і болей таго.. быў я шчэ й і цікаўным і врэдным, і настолькі,
што аж да зладзейства даходзіла....
і сядзеўбы я зараз у турме...
калі б, у мяне, не былоб харошых суседзей...
неабыякіх і зацікаўленых ))

і калі, зараз, нехта будзе тыркаць у мяне, чы у маіх суседзей,
тым, што было калісьці, то - не перагнуць бы ім палку...
- не пераступіць бы ім мяжу...
за якою я не пагляжу нават і на то,
што яны, гэтую мяжу, не бачылі )))
47
RAINBOW 13:59, среда, 16.11.2016
-2
приветствую бан быдлолицьвинской своры (Фурии, Кэйт, Antodote) ;)
89
Duma Dmitry 14:26, среда, 16.11.2016
2
Імператар Ліцьвы, А ведь судя по ВАШИМ коментам, Вы недалеко тоже ушли.
Те-ж крайне агрессивные высказывания, только с обратным знаком.

Крайности и оскорбления не приводят к пониманию. Не говоря уже о согласии.
4
Кастусь Літвін 14:52, среда, 16.11.2016
1
Імператар Ваты, змяні нік, быдладэвіянт.
41
Яўген Мурашка 11:31, среда, 16.11.2016
0
Што за асалода, разварушваць могілкі.
Калі ужо пра ролю беларускіх дзеячоў культуры, дык мне больш цікава пазіцыя Аляксеевіч з яе негатыўнымі выказваньнямі пра беларусаў і іх мову.
На мой погляд, яна не беларуская пісьменьніца, яна савецкая.
Я.Мурашка
120
Сусед 11:49, среда, 16.11.2016
0
Яўген, ты.. - стары, а пытаеш, як малы )
- некрамантыж, яныж, тожа жывые людзі...
і ім жа нада чэмта пітацца,
...іншым яны не могуць )
41
Яўген Мурашка 11:53, среда, 16.11.2016
0
Сусед,
Нэкрафілы ці як?
Я.Мурашка
120
Сусед 12:30, среда, 16.11.2016
0
сінонімы...
31
Злая Жаба 9.0 10:36, среда, 16.11.2016
1
"Відаць, такая доля паэтаў. Павесіўся Ясенін, застрэліўся Маякоўскі, ну, і мне туды за імі дарога" - вот ключевая фраза с очевидным, как мне кажется, подтекстом.
41
Яўген Мурашка 11:24, среда, 16.11.2016
0
Злая Жаба 9.0,
Пан.
Калі дакладна, дык Ясеніна забілі і падвесілі. І з Маякоўскім не усё так проста.
Я.Мурашка
31
Злая Жаба 9.0 08:11, среда, 16.11.2016
1
По творчеству Купалы ничего сказать не могу, поскольку сталкивался с ним только в рамках школьной программы и то из под палки. С точки зрения человеческой - а что вы хотели? Он должен был перед смертью (раз уж теперь всё пофиг) врезать всю правду-матку, а там хоть трава не расти - пусть семья сгниёт в лагерях? Не судите, да не судимы будете...
217
Алеся 00:28, среда, 16.11.2016
5
Праўду трэба ведаць, так, без сумнёваў.
Але, гледзячы на аўтарскі ўступ і взагалі - гэта той рэдкі выпадак, калі я згодна з "чырвонымі"!
Ты пішаш "хеній"?
Ты хочаш пакрыўдзіць мёртвага паэта?
Які напісаў свае лепшыя творы да савецкай улады?
"Дурак ты, Славіч, і уші у тебя холодные"
Вось з-за такіх як ты ілжэратрыётаў і глядзіць народ на добрых і шчырых беларускіх людзей як на вар'ятаў...
І, як і кожны вышыватнік-неадэкват ты ільеш ваду на мельніцу маскалей.
Віншую, адпрацваў на славу, пра вас палітолагі кажуць - палезныя ідыёты Пуціна.
47
RAINBOW 01:00, среда, 16.11.2016
-3
"вышиватники-неадекваты" сейчас озвереют)
4
Кастусь Літвін 16:44, среда, 16.11.2016
0
Алеся, прачытайце каментарый і Чорнага з вытрымкай артыкула Я. Максімюка. тады зразумееце, што Славіч не памыліўся.
-67
sedowlasy 23:52, вторник, 15.11.2016
2
Еще одно свидетельство страшной эпохи. Слепому видно, что весь смысл письма спасти семью ..все остальное ..бутафорияс лабого человека.. а кто в те времена не был слабым ?
Легко сейчас сидя у компа читать морали..
89
Duma Dmitry 22:59, вторник, 15.11.2016
4
Впечатление от поста:
Очень недальновидно с точки зрения Беларуса-Литвина,-
и очень дальновидно с точки зрения Ордынской Ваты.
Славич,, или Вами манипулирут или .....

Выдающиеся Беларуские поэты-прозаики раннего Советского социализма -
жили и работали в тяжелейших условиях. И задачу свою ВЫПОЛНИЛИ..

Совершенно недопустимо искать врагов,- там где их нет.
Враги у Беларусов - Литвинов - Российский Империализм и внутренняя Лукавая Вата.
С ними и надо бороться.
-67
sedowlasy 23:54, вторник, 15.11.2016
0
с ветряными мельницами не пытались бороться ? Недопустимо искать врагов там где их нет.. Это вы очень верно сказали, коллега..
190
Slavich 01:54, среда, 16.11.2016
0
Duma Dmitry, не корчьте из себя того, кем вы не являетесь на самом деле - это глупо и смешно.
И не тщитесь поучать тех, кто вас получше интеллектуально и физически - это уже тупо.

За ваши тупейшие догадки о манипуляции можете ответить а реале - предупреждаю.

Вы настолько ещё недалёкий человек, что не можете осознать банальнейшую вещь: ваши "выдающиеся Беларуские поэты-прозаики раннего Советского социализма" - "ачалавечвали бесчалавечнае" (С. Дубавец). Из ВЫПОЛНЕННОЙ задачи этих фактических совков-калобарантов появились люди с "рабским менталитетом" (нобелеантка С. Алексиевич) и "пустота беларуской интеллигенции" (Павел Усов)... Им "посвящён" интернет-мем "быдларус" и стих В. Никитенко "Быдларус".
89
Duma Dmitry 09:06, среда, 16.11.2016
3
Slavich, Не уподобляйтесь ЛукоБотоТроллям оскорбляя оппонента.
Я Вас уважаю за Ваши взгляды.
Однако Вы ОШИБАЕТЕСЬ в некоторых частностях.
Как например - в этом случае.

И не можете понять, что ошибаетесь.

В данном случае Вы наносите ОГРОМНЫЙ вред Беларускости и Литвинству
на этапе их становления.....

Прислушивайтесь к оппонентам,- и все будет Ок.

Известная мудрость - в некоторых случаях полезно промолчать.
89
Duma Dmitry 09:16, среда, 16.11.2016
3
Теперь о манипуляциях.
Мой прадед был в Национальном Партизанском отряде.
А его двоюродный брат - в полицаях.
И у обоих одинаковые аргументы. Сталинская система погубила
много наших родных и близких.
Кто из них неправ??

Они просто договорились....

И после возврата сталинизма в существующей системе были полезны
в первую очередь -не власти, - а отечеству.

Славич, а Вы способны договариваться с единомышленниками в главном??
89
Duma Dmitry 09:31, среда, 16.11.2016
1
И главное - откуда берется вред от Вашего данного частного
ошибочного убеждения??

Вы губите наших потенциальных сторонников,
отправляя их прямиком в лагерь ваты.
А их-Беларусов , любящих Купалу и Коласа,- ведь подавляющее большинство...

В свое время аналогичную ошибку,- совершил Зенон.

Попробуйте, блин, перетянуть на свою сторону, а не разделяйте
89
Duma Dmitry 10:03, среда, 16.11.2016
0
Antidote, Вот именно,- надо просвящать.
Добавлю,- с умом. Чтоб наших сторонников становилось больше...
4
Кастусь Літвін 16:47, среда, 16.11.2016
0
Duma Dmitry, праўда, якую адкрывае Славіч, не можа нанесці шкоды літвінству. Бо праўда ад Бога. а хлусня, на якой заснавана беларускасць, ад д'ябла.
190
Slavich 20:49, среда, 16.11.2016
1
Duma Dmitry, поймите наконец, что беларускость происходит из лживых постулатов западнорусизма о "триединой сущности русского народа, состоящего из русской, малоросской и белорусской народностей" и "белорусского наречия единого русского языка". Она по своей сущности является отрицанием литвинства и уничтожением настоящей идентичности.
Образно говоря, новый беларуский этнос - гибрид, произошедший от прививки некогда литвинского "привоя" к российскому "подвою". Именно поэтому искусственно созданный новый этнос не будет иметь будущего, как сегодня не имеет настоящего.

А почитаемые пока ещё вами "выдающиеся поэты-прозаики" за жирную большевистскую прикормку из высоких гонораров, премий и орденов, персональных пенсий, воспевая имперско-большевистскую "прививку", обманывали наш многострадальный народ... Перечитайте внимательно Я. Максимюка "Камора беллиту" и А. Бахаревича "Цёмнае минулае Каяна Лупа
89
Duma Dmitry 00:38, четверг, 17.11.2016
2
Slavich, Подпишусь под каждым Вашим словом.
Кстати, я это делал и ранее.

Однако в данном случае - вопрос не в ОБОСНОВАНИИ ЛИТВИНСТВА.
Вопрос уже идет о реальном возвращении к корням.

Еще раз говорю - уже надо РАБОТАТЬ С РЕАЛЬНЫМИ ЛЮДЬМИ.

Задача - ПЕРЕТЯНУТЬ Лукашизмом зомбированные мозги
людей на нашу сторону.

Ваши эти РЕГУЛЯРНЫЕскелеты из шкафа делу не способствуют.
Возможно это неочевидно...но постарайтесь вдуматься..
89
Duma Dmitry 00:43, четверг, 17.11.2016
0
Кастусь Літвін, Иногда правда многолика.
Этот факт надо учитывать.
138
Bounty 22:28, вторник, 15.11.2016
3
Ну и что?
Вы бы лучше его вершы читали...
47
RAINBOW 00:31, среда, 16.11.2016
-1
Апрель, Нефига себе, у тебя память! Точно, теперь вспоминаю про "доносы Скарины".
Без твоей подсказки я бы не вспомнил, зато не забуду твои заигрывания с Фурией внизу ветки;))
190
Slavich 01:05, среда, 16.11.2016
2
Bounty, от чтения виршей Купалы, которые очень многие не могли читать, моя кошка Киса кажется мне венцом творения всего живого на Земле. Предлагаю почитать вместе:

Нам на памяць Серп і Молат Даравала доля,
Каб з нас кожны быў, як волат, Не гнуў плеч ніколі. - Арлянятам, 1924

Я - калгасніца Маладая Жыву весела, Ані дбаю. - Я - Калгасніца, 1938

Мы ўраджай збіраці сталі Буйны, небывалы,
Што нам Сталін, што нам Ленін Засеялі дбала. - Святочныя вершы, 1938

Звіні звонка, мая песня, Ляці вышай, далей!
Беларускую дзяржаву Збудаваў нам Сталін!- - Кандыдатам народа, 1938

Мы, згартаваныя сталінскай воляй.
Смерцю сатром людаедаў,
Пойдзем, як йшлі мы, у сонечнай далі
Ленінска-сталінскім следам. - Смерць забойцам А. М. Горкага, 1938...
18
Валерьевич Олег 21:43, вторник, 15.11.2016
5
Мне вот представляется интересная штука гипотетически, ну очень гипотетически. Собралось вдруг чудесным образом наше население пойти в светлое будущее пришли все на Старт а там тот самый камень на котором по мнению очень многих радикально мыслящих должно быть написано столько условий для прохода, что опять пройдет только, ага он самый АГЛ :-) .
Шутка на ночь, давайте быть более терпимыми все-таки, вспомним заповедь, "пусть бросит камень, тот кто сам без греха"!
139
Stańczyk 21:16, вторник, 15.11.2016
5
Шмат усякіх "добрых людзей" яшчэ і дапаможа утаптаць у бруд і Купалу, і Каліноўскага толькі каб пазбавіць беларусаў сваіх імёнаў. Паглядзіце на Польшу як яны паважаюць вялікіх палякаў, мяркуеце там усё роўна, там ні за кім грахоў няма? Па гэтаму лічу што такіе пасты дапамагаюць "рускім братам" сеяць тут рускі мір і даказваць што няма ніякіх значных сыноў паміж беларускага народа, як няма і народа, мовы і г.д.
143
Зверобой 19:25, вторник, 15.11.2016
0
Не читал...афтар, ты шо, лурку почитываешь под метаксу?
Купала уже родился "коллаборантом" в РИ, как и все белорусы. Это нормально для всех народов Восточной Европы. Чехословак писатель Ярослав Гашек тоже был "коллаборант", да еще какой! Могу написать пост, и вашим литуанцам мало не покажется! особенно соседним жмудинам с аукштайтами...Там вообще одни уроды...иначе им бы Вильно не подарили...московские кураторы...
И тебе с твоими мифическими "литвинюками" советский паспорт в СИ и РБ тоже оккупанты давали, а значит и ты есть уже с рождения коллаборант. Или ты с Марса сюда прилетел? Вот не знал, что там тоже живут литуанцы...
Купала великий по белорусским меркам поэт и духовный лидер белорусов.
Без него и БНР, и БССР, и РБ была бы невозможна.
45
Игорь Чёрный 19:43, вторник, 15.11.2016
1
Зверобой, пора отвыкать от стилистики бойщика скота и вести цивилизованно полемику.
Купала "велик" только для "маленьких". Для коллаборационистов со дня рождения и тех, кто в зрелом возрасте продолжает оставаться зомбированным беломаскалём.
Все эти бэнээры -сэсэсэры-эрбы не принесли большинству народа достойной жизни и не принесут. До тех пор. пока наш обманутый народ не выбросит лжекумиров, призывавших к сталинскому террору, на причитающееся им место.
18
Валерьевич Олег 20:03, вторник, 15.11.2016
2
Разумеется все призывы лжекумиров ( кстати почему "лже", вполне себе герои того времени) к сталинскому террору и ко многому многому другому стоит и нужно осуждать и т.д и т.п. как необходимо избавиться от памятников вождям, как впрочем и от вождей в целом, стоит отказаться вовсе...

Но люди разные и песни разные, не стоит всегда проецировать личность творца с его политической да и просто бытовой жизнью.... Иначе например гомофобам в поэзии вымарывать слишком много бы пришлось, тоже про социалистов писателей

Какую угрозу поэт Купала несет воссозданию любого великого государства....не представляю. За то представляю зачем здесь эту статью выложил Славич ....
143
Зверобой 21:20, вторник, 15.11.2016
4
Еще не так напишут...Прощай, немытая России, страна рабов!
139
Stańczyk 19:24, вторник, 15.11.2016
7
На самой справе можна ўзяць нацыянальнага героя любой краіны і выставіць у любым свеце. І Купалу, і Каліноўскага, і Скарыну.

Хто там герой у Палякаў? Пілсудскі? Можна сказаць што ён быў кат і злачынца. І пры ім быў пабудаваны першы канцэнтрацыйны лагер і г.д. (па моему так кажуць адэпты рускага міра?)

Пытанне іншае хто і навошта посціць гэтыя артыкулы , з якой мэтай?
Паказаць што няма ніякіх беларусаў і ніякіх герояў няма і г.д.
45
Игорь Чёрный 19:47, вторник, 15.11.2016
1
Stańczyk, не получится опорочить Пилсудского или Желиговского - это реально великие состоявшиеся личности. Белоруские герои на букву Х
139
Stańczyk 21:02, вторник, 15.11.2016
3
Игорь Чёрный, Жадаеце неяк пакрыўдзіць беларусаў, дарэмна. Тут усіх ўжо год 200 абрабатваюць што беларусаў не існуе, няма такой мовы, тыя каго беларусы лічаці сваімі выдаючыміся дзеячамі, або не выдаючыеся, або не беларусы а скажам палякі. І не жадаў я нападаць на Пілсудскага, але палякі малайцы яны за сваіх велкіх палякаў глодку перагрызуць, а беларусы сваіх значных дзеячаў яшчэ і дапамогуць брудам абмазаць.
18
Валерьевич Олег 19:18, вторник, 15.11.2016
0
Все так, все верно автор написал, и мотив его понятен.

К сожалению можно быть тысячу раз правым и быть при этом полным дерьмом!!!

Это ощущение, не утверждение и ничего личного ...
143
Зверобой 19:28, вторник, 15.11.2016
1
Валерьевич Олег,
Болван и ты и твой афтар...Позорище...Русский генерал Карл Густав Маннегрейм тоже российский холуй, имперец и руссишшвайн,. но это не отменяет того, что он был шведом и великим финским героем, лидером нации и полководцем!

18
Валерьевич Олег 19:41, вторник, 15.11.2016
-2
Зверобой, Иван Васильевич, когда Вы говорите, такое впечатление, что Вы бредите....
45
Игорь Чёрный 19:51, вторник, 15.11.2016
0
Зверобой, вот ты-то полнейший болван и невежда. Маннергейм был отличным военным генералом, где бы он не служил В Россимперии или Финляндии. А вот ты настоящая швайн и ничтожество.
45
Игорь Чёрный 19:55, вторник, 15.11.2016
0
Валерьевич Олег, отлично написал Славич. Как Павел Усов про Милинкевича: смело и правдиво. Значит вы ещё дерьмо, если у вас дерьмовые ощущения.
18
Валерьевич Олег 20:13, вторник, 15.11.2016
-1
Игорь Чёрный, Да уж конфеткой на Ваш вкус мне точно слава Богу не стать :-)!
126
Doloy Lukashenko 18:01, вторник, 15.11.2016
2
вы хоть раз дубиналом по хребту получали...
45
Игорь Чёрный 18:16, вторник, 15.11.2016
0
Doloy Lukashenko, вы это кому адресуете
126
Doloy Lukashenko 18:19, вторник, 15.11.2016
1
автору и вам... комментаторам
126
Doloy Lukashenko 22:25, вторник, 15.11.2016
1
ума это не добавляет..., но "нормализует" хорошо...
про допросы ОГПУ не знаю, но думаю что если они и отличались от нынешних, то не в лучшую сторону...
-58
kostk_off 15:54, вторник, 15.11.2016
1
Не хочется растраивать Славича, но деятели белорусского национального движения были сплошь и рядом коммунисты с социалистами) Более того, Пилсудский, упоминаемый в этом письме, был социалистом и членом РСДРП) Всего лишь его взгляды на построение социализма с коммунизмом разошлись с большевиками)
45
Игорь Чёрный 18:17, вторник, 15.11.2016
0
Antidote, я тоже не встречал. Пилсудский тоже вроде считал себя литвином.
18
Валерьевич Олег 19:06, вторник, 15.11.2016
0
или может быть поляком?
-58
kostk_off 19:19, вторник, 15.11.2016
-2
Да, я ошибся. Он входил в Народную волю, а потом в Польскую социалистическую партию. Насчет литвинства - это сомнительно. Скорее всего собственно литвинский фейк. Знаю, что старался он на белорусском языке выступать. Да уж не под влиянием ли Камуністычнай партыі Заходняй Беларусі? В которой не состоял ли тот самый Тарашкевич?)
89
Duma Dmitry 15:42, вторник, 15.11.2016
6
От Купалы мне не приходит в голову требовать или искать в нем антисталинского сокола.
Его главная задача была - сохранить, описать - Беларускую культуру, мову, людей....
И он с этой задачей прекрасно справился....
89
Duma Dmitry 16:07, вторник, 15.11.2016
4
Kate Dream, Нет. Не потому.
И народ наш не трусливый и не продажный.
Вспомните Французов при оккупации.

Наш народ такой же как и другие.

И надо его не разъединять.
А объединить. Под флагом Литвинства и ВКЛ - нашего исторического
самоназвания и государства.

И победив - провести "нюрнберг" над Сталинизмом и Лукашизмом.
И потом - двигаться дальше,- в Европейскую семью.

А разве Автор в данном случае этому способствует??

126
Doloy Lukashenko 17:53, вторник, 15.11.2016
3
Я мужык-беларус, —
Пан сахі і касы;
Цёмен сам, белы вус,
Пядзі дзве валасы.

Бацькам голад мне быў,
Гадаваў і карміў,
Бяда маткай была,
Праца сілу дала.

Хоць пагарду цярплю, —
Мушу быць глух і нем;
Хоць свет хлебам кармлю,
Сам мякіначку ем.

З цяжкай працы маей
Карыстаюць усе,
Толькі мне за яе
Няма дзякуй нідзе.

Глянь, высокенькі бор,
Вокам нельга прабіць;
Загудзеў мой тапор, —
Як блін, поле ляжыць.

Сошку з вышак сцягнуў,
Кабылічку ўшчаміў,
Плечы трохі прыгнуў, —
Лес на пахань зрабіў!

Дый засеяў кусок,
Потым з жонкай пажаў...
Пан пшанічкі тачок —
Люба глянуць — наклаў.

Дык вось, людцы, які
Я мужык-беларус!
Пад ілбом сінякі,
Цёмен сам, белы вус.

Эй, каб цёмен не быў,
Чытаць кніжкі умеў, —
Я б і долю здабыў,
Я б і песенькі пеў!
126
Doloy Lukashenko 17:54, вторник, 15.11.2016
3
Я б патрапіў сказаць,
Што і я — чалавек,
Што і мне гараваць
Надаела ўвесь век.
45
Игорь Чёрный 18:12, вторник, 15.11.2016
0
Doloy Lukashenko, так вы прочтайте внимательно стих этого хения:
"ПАД ИЛБОМ СИНЯКИ
ЦЁМЕН САМ, белы вус... - в самом деле это "мазохист какой-то необразованный. как его назвала Антидот. Ужасные стихи. Вот Алесь Рязанов - современный ещё поэт намного лучше пишет на роднай мове, чем этот сомнительный гений, превращённый во лживого кумира.
89
Duma Dmitry 18:48, вторник, 15.11.2016
2
Antidote, "..ой не говорите про наш народ. При нормальном народе Лука не был бы 22 года царём-батюшком..."

Тогда вопрос-
А немецкий народ кто, если Гитлера терпел-боготворил???
45
Игорь Чёрный 19:31, вторник, 15.11.2016
2
Duma Dmitry, у немцев хоть несколько "Штауффенбахов" было за 12 лет гитлеровского президенства.
11
Трокский Валентин 19:33, вторник, 15.11.2016
3
Duma Dmitry, А я считаю, что автор делает большую просветительскую работу выставляя на показ малоизвестные факты нашей истории. Да, развенчивает ложные идеалы. Но, тем самым пробуждает интерес общества к поиску и восстановлению подлинных ценностей в нашей истории. Правда мешает только лжецам и приспособленцам. И только на основании подлинных идеалов возможно истинное объединение народа, Как вариант: ...под флагом Литвинства и ВКЛ - нашего исторического
самоназвания и государства."
89
Duma Dmitry 22:19, вторник, 15.11.2016
0
Игорь Чёрный, Это потому, что Лукашенко пришел почти сразу после Генсека.
У немцев был сильный средний слой собственников.
потому и покушения были.
89
Duma Dmitry 22:21, вторник, 15.11.2016
1
Трокский Валентин, С Автором творится что-то непонятное...
120
Сусед 11:16, среда, 16.11.2016
1
Купалаўскі верш "Мужык" - гэта харошы верш для мужыкоў )
тады немагчыма было пісаць, для "мелких буржуев и кулаков"
89
Duma Dmitry 14:47, среда, 16.11.2016
0
Сусед, Именно. Люди иногда забывают о том кровожадном времени....
126
bulbanik 15:31, вторник, 15.11.2016
1
Просто бред.