Клуб
Войти через:
Войти как пользователь
Вы можете войти на сайт, если вы зарегистрированы на одном из этих сервисов:

УЗЛЁТ ТВОРЧАЙ ДУМКІ або А. БАХАРЭВІЧ пра БЕЛАРУСКІХ ПІСЬМЕННІКАЎ і ТУПАВАТЫ НАЦЫЯНАЛІЗМ 102

191
Slavich 12.03.2017 в 15:42,

«У Менску пачаўся зьезд саюза белпісьменьнічкаў [з'езд Саюза беларускіх пісьменнікаў (СБП)]. Чамусьці ягоныя члены дужа ганарацца, што належаць да «найстарэйшай творчай арганізацыі Беларусі». Ніколі не разумеў, што тут такога пачэснага — саюз быў створаны ў сталінскія часы, рэпрэсіі ў 1933-1934 ужо ішлі ваўсю, і сам саюз быў патрэбны, каб трымаць літаратуру пад татальным кантролем сталінскай сыстэмы. Але традыцыя для СБП — гэта сьвятое. І адзінае, што ён мае», — напісаў Альгерд Бахарэвіч у сваім фэйсбуку.

Пазьней ён выдаліў гэта запіс, але яго перадрукі шырока разышліся ў інтэрнэце.

«Вонкава саюз — «незалежная грамадзкая арганізацыя», сутнасна — той самы рамесьніцкі цэх па выпрацоўцы канфармізму і пустаслоўя, — піша Бахарэвіч. — Ерархічны да непрыстойнасьці: аблізваць старых і падазрона ставіцца да любых праяваў іншадумства тут закон і норма. Саюз белпісьменьнічкаў — піраміда, на вяршыні якой фармальна сядзяць багі: жывыя і паўмёртвыя старэнькія дзядкі з савецкімі мазгамі, прыпраўленымі тупаватым нацыяналізмам. Крыху ніжэй — жрацы, сапраўдныя гаспадары гэтай мёртвага царства, якія ціха і сьціпла арганізуюць богаслужэньні, а насамрэч употай кіруюць працэсам. Далей ідзе самая шматлікая праслойка — графаманы, яшчэ ніжэй — моладзь, якую выхоўваюць у духу вернасьці традыцыям, то бок дзядкам. Можна і інакш апісаць ерархію: мужчына-пісулькін тут заўжды вышэйшы за любую жанчыну, стары мужчына-пісулькін вышэйшы за ўсіх мэ і жо, ну, а мёртвы мужчына-пісулькін — ікона, на якую ўсе моляцца. Старажытны дрымучы патрыярхат… Пры гэтым яшчэ і нейкі парткомаўскі. Кабінэтны. Калі «чырвоны чалавек» у Беларусі яшчэ недзе вядзе рэй, дык гэта тут, у сбп», — піша Бахарэвіч.

«Палітычна саюз белпісьменьнічкаў — выразна права-кансэрватыўны, — працягвае ён. — Сярод ягоных членаў сустракаюцца сапраўдныя нацыкі, але нікому і ў галаву не прыходзіць гэта прызнаць».

Пра сябе Бахарэвіч піша: «Усё, што я маю, я маю без усялякіх сбп. Фэстывалі, пераклады, выступы, запрашэньні, стыпэндыі, канфэрэнцыі, вузкае кола разумных чытачоў, праекты, трошкі сумнеўнай славы, рэпутацыя «не для ўсіх» і мае кніжкі. Мне ня трэба падпоркі, рэзалюцыі і «зьезды», каб пісаць тое, што я хачу. Я сам па сабе. Яны самі па сабе. Урэшце, сьвет абыдзецца і безь мяне, і бязь іх. І наогул безь літаратуры. Ужо зусім хутка», — песымістычна дадае Бахарэвіч.

Бахарэвіч накінуўся на Саюз пісьменнікаў: Паўмёртвыя дзядкі з савецкімі мазгамі, прыпраўленымі тупаватым нацыяналізмам nn.by
Новые
119
Сусед 16:56, вторник, 14.03.2017
1
" пост ВАхр подтверждает правоту текста Бахаревича.
Белнацики из литсреды представляют реальную угрозу для нашей свободы. "

:) Кatrin... - гэта што ?

- тэрмін "белнацыкі", употрэблять можа толькі б...
- няўжо і Бахарэвіч... - ???????????
- дай пажалуста ссылачку..
- дзе гэта Альгерд, ды мог так уляпацца - ?))
10
Юрась Гром 23:58, вторник, 14.03.2017
1
Сусед, чытайце уважліва тэму (4-ты абзац). Яна ўзята з "Нашай нівы"
12
Касінер 01:18, среда, 15.03.2017
0
Юрась Гром, я вам дапамагу:
«Палітычна саюз белпісьменьнічкаў — выразна права-кансэрватыўны, — працягвае ён. — Сярод ягоных членаў сустракаюцца сапраўдныя нацыкі, але нікому і ў галаву не прыходзіць гэта прызнаць».
"Ён" - гэта лаўрэат 15 літаратурных прэмій Альгерд Бахарэвіч.
119
Сусед 09:02, среда, 15.03.2017
0
:) - э, Неэээ, хлопцы ))) - глядзіце ўважліва:
тут, ад Бахарэвічавых тэрмінаў, "Паўмёртвыя дзядкі з савецкімі мазгамі, прыпраўленымі тупаватым нацыяналізмам" і ад яго "нацыкаў", нясе алкаголем - нястрыманасьцю і шалапутнасьцю....
а ад таго, як кажа Катрын, нясецца шыпеньне і нянавісьць да беларускага.

Тут, у Беларусі, за такіе ляпы, як ў Бахарэвіча, нават стагі шчэ не паляць
- ён тут свой, тыпу, ён кажа моваю... хаця такое і не забываецца...
яму то.. выказаць то выкажуць... нешта ён і згубіць... толькі і ўсяго ))
ну і яшчэ... - і ажывяцца тые, на каго ён "наехаў" )

- не на то... і не па чыну ён наехаў ))
ды будзе вам ведама, што той савецкі СП, якога мы тут крытыкуем - ён разваліўся...
і вашыўцы з яго, зараз, у лукава-прыкарытным СП, ліцо каторага будзе.. - у Чаргінцу ))

Бахарэвіч "наехаў" на тых, хто не пайшоў да карыта... - у гэтым засада.
215
ursusm 13:14, вторник, 14.03.2017
2
"Пятрусь Броўка піша лоўка,
Піша лоука і даўно
Але ўсё, што піша Броука,
Альбо дрэнь, альбо гаўно"
119
Сусед 17:04, вторник, 14.03.2017
1
- і сапраўдная народная паэзія,
і забава - вашыўцам косьці перамалваць ))
10
Юрась Гром 00:01, среда, 15.03.2017
1
ursusm, у Броўкі ёсць некалькі выдатных вершаў - чалавек не без таленту. Але ён прысвяціў яго бальшавіцкаму рэжыму і падманваў наш зняволены народ за вялікія грошы і званне савецкага Героя.
12
Касінер 01:21, среда, 15.03.2017
0
ursusm, старшшыня СПБ ПБ разам з усімі ягочленамі усе як адзін "лоўка" слугавалі ЦК КПБ і бальшавіцкай уладзе.
215
ursusm 10:06, среда, 15.03.2017
0
Касінер, ну вы мне прям глаза открыли, не первый раз уже причем...
215
ursusm 10:07, среда, 15.03.2017
0
Юрась Гром, так и у Гитлера пару - тройку неплохих акварелек вроде нашли...
46
Игорь Чёрный 22:36, понедельник, 13.03.2017
2
Белоруско-украинский писатель В. Ахроменко про белорусских писателей (пост на ФБ):

Уладзіслаў Ахроменка
10 мин
Беларускія пісьменнікі, мае калегі, у вялікай ступені людзі з местачковым таталітарным мысленнем. “Калі мне гэтая кніга падабаецца (не падабаецца) – павінна ўсім падабацца (не падабацца). А хто не згодны – той казёл, графаман і вораг беларускай літаратуры”
Калі дадаць да гэтага розныя ўнутрыкарпаратыўныя ўзаемаадносіны, прыхаваныя і відавочныя, часавыя і сталыя хаўрусы “а супраць каго сёння сябруем?”, а таксама алкагольную кампанейшчыну -- маем класічны СП БССР 80-х, які я яшчэ збольшага заспеў.
19
Кatrin 10:40, вторник, 14.03.2017
0
Игорь Чёрный, пост ВАхр подтверждает правоту текста Бахаревича. Белнацики из литсреды представляют реальную угрозу для нашей свободы.
10
Юрась Гром 00:05, среда, 15.03.2017
0
Кatrin, не зусім яны. Пагроза ад лідэраў апазіцы, якіія падзяляюць "тупаваты нацыяналізм".
119
Сусед 17:51, понедельник, 13.03.2017
0
:) тэма, пра Альгерда і СПБ, ракрыта двума каментамі Алега Васільевіча...
а ўсё астатняе, тут, у тэме... - гэта пішча для "литвинов" ))
19
Кatrin 18:51, понедельник, 13.03.2017
1
Сусед, БОВ сказал что СП был на "прикорме власти" и писали угодное власти, а не правду. И он слукавил, что АБ не высказывался против нынешнего СБП. Хотя Альгерд написал про нынешних дедков с их идейными сыновьями и внуками.
10
Юрась Гром 19:06, понедельник, 13.03.2017
0
Кatrin, так. тэкст Бахарэвіча пра сучасных беларускіх письменнікаў.
Сусед разумее. што нельга аспрэчыць АБ і спасылаецца на Буйніцкага.
119
Сусед 19:16, понедельник, 13.03.2017
0
Альгерд сказаў, як вольны - верна... - і я з ім )... - так в чом дзела то ?))
вы, то.. - хацябы розніцу паміж беларусізацыяй і дэбеларусізацыяй...
- раскрыйце, а ... ))
38
Буйницкий Олег Вас 09:28, вторник, 14.03.2017
1
Кatrin, Читать нужно осмысленно. Я - не "лукавил". Я говорил - что слова Альгерда
МОЖНО ОТНЕСТИ КО ВСЕМ Союзам.
Недарэчнасць бачу кожны раз у палеміках туташніх месцячковых.
Усё хочаце ўціснуць у нейкі кошык. Абшару няма, асяроддзе быццам не існуе...
19
Кatrin 10:44, вторник, 14.03.2017
0
Буйницкий Олег Вас, в первую очередь, даже непосредственно пост АБ адресован нынешнему СБП. Ваша местачковасць, Олег Вас, а не моя. Я написала правду.
10
Юрась Гром 00:02, среда, 15.03.2017
1
Кatrin, Алегу Вас. даравальна - ён прымае актыўны ўдзел у акцыях апазіцыі.
12
Касінер 01:23, среда, 15.03.2017
0
Юрась Гром, так. мне таксама гэта вядома. Я некалькі разоў яго бачыў" сталы чалавек з вялікай сівой барадой.
89
Duma Dmitry 01:03, понедельник, 13.03.2017
3
У меня один критерий- не финансируется шарага из бюджета- нашего, либо иностранного -
значит имеет право на существование.

А Национализм не имеет оттенков.
Националист - это высшее проявление любви и патриотизма к Родине.

И кроме того,- если любишь свою нацию,- то будешь уважать и другую...

Если кто возразит, что мол, нацизм - это крайний национализм,-
то я отвечу,- Нацизм - это ОБЫЧНОЕ проявление ИМПЕРИАЛИЗМА
и его последствий.

Примеров - сколько угодно.

19
Кatrin 12:08, понедельник, 13.03.2017
0
Duma Dmitry, один умный человек сказал: национализм - последнее убежище негодяя...
Нонешний белнационализм сформирован на лжи и совковом прошлом. Поэтому он превращается в уродливое состояние вроде "быдлонацизма"... И АБ неспроста пишет про "сапраудных нацыкау".
89
Duma Dmitry 13:04, понедельник, 13.03.2017
1
"Патриотизм — последнее прибежище негодяя"
Заметьте- у автора - не "национализм" а "патриотизм".

С английского: Patriotism is the last refuge of a scoundrel.
Обычно приписывается Л. Н. Толстому и толкуется неверно: якобы писатель осуждал патриотизм как чувство, достойное только негодяев.

Автор выражения английский поэт, критик, историк литературы и лексикограф Сэмюэль Джонсон (1709—1784), который этой фразой хотел подчеркнуть благородство патриотизма. И даже слово «патриот» он писал не иначе как с большой буквы.
89
Duma Dmitry 13:05, понедельник, 13.03.2017
1
Так, в статье «Патриот» (1774), которая имела подзаголовок «Обращение к избирателям Великобритании», С. Джонсон призывал своих читателей выбрать в английский парламент достойных людей, истинных защитников интересов своей страны, ибо «только Патриот достоин места в парламенте. Никто другой не защитит наших прав, никто другой не заслужит нашего доверия». А патриот, по мнению С. Джонсона, — это тот, «чья общественная деятельность определяется лишь одним-единственным мотивом — любовью к своей стране, тот, кто, представляя нас в парламенте, руководствуется в каждом случае не личными по- буждениями и опасениями, не личной добротой или обидой, а общими интересами» (цит. по: Литературная газета. 2001. 18—24 апр.).
89
Duma Dmitry 13:09, понедельник, 13.03.2017
3
"Таким образом, авторский смысл данного высказывания: не все пропало даже для самого отъявленного негодяя, если в нем еще живо чувство патриотизма, подчиняясь которому он может совершить благое дело, благородный поступок на войне или в мирной жизни. То есть патриотизм для такого человека — последний шанс морально возродиться, оправдать свою жизнь. "

dic.academic.ru/dic.nsf/dic_wingwords/2031/Патриотизм

Катя, копайте глубже, прежде чем чего-то заявлять...))
46
Игорь Чёрный 14:42, понедельник, 13.03.2017
2
Duma Dmitry, здесь согласен. Но беларуский национализм - отталкивающее явление. И Бахаревич трижды прав.
19
Кatrin 15:30, понедельник, 13.03.2017
0
Duma Dmitry, признаю. я здесь перепутала нац-м с патр-мом. Но лживый национализм не для меня и большинства всего народа. Потому что люди на подсознательном уровне понимают лживую и трусливую сущность белнацидеолухов типа позняки-кравцевичи и прочие маловменяемые субъекты.
89
Duma Dmitry 15:30, понедельник, 13.03.2017
0
Игорь Чёрный, А Вы можете привести отталкивающие факты, связанные с Беларуским национализмом у этих "письменникау"??
19
Кatrin 15:31, понедельник, 13.03.2017
0
Игорь Чёрный, я тоже за Бахаревича Он ещё остроумно и правдиво писал про Каяна Лупаку - Купалу.
89
Duma Dmitry 15:34, понедельник, 13.03.2017
0
Кatrin, А почему Зенон "лживый националист"-по Вашему?? ))
19
Кatrin 15:46, понедельник, 13.03.2017
0
Duma Dmitry, сколько угодно про его ложь. Врал, когда называл литвинов наростом-каростой-агентами ФСБ. Врёт про Статкевича и Дашкевича. что они поп-Гаппон и прафанатар. агенты КГБ. Врёт, что "диктатор Литвы" Калиновский белнацгерой... Жалкий врунишка и трусливый человек.
Врёт ещё про "моцную беларускую литаратуру" - пиар-прислугу ЦК КПСС (как сейчас ИЧ про неё написал).
19
Кatrin 15:53, понедельник, 13.03.2017
1
Duma Dmitry, Бахаревичева: "старэнькія дзядкі з савецкімі мазгамі, прыпраўленымі тупаватым нацыяналізмам" в полной мере относится и к Позняку... Не помню кто на ФБ писал, что всё белоррусское неразрывно связано с советским. И так оно есть на самом деле.
89
Duma Dmitry 16:24, понедельник, 13.03.2017
0
Кatrin, А мне вот очевидно,- что это Вы повторяете заклинания БТ.
Потому, что вырывать из контеста отдельные фразы они хорошо умеют.
А Вы рупором повторяете этот лукавый бред.

Зенон в жестской форме высказал простые аксиомы.
Не можешь - не берись. А взялся - подготовься.

Кстати, посмотрим скоро,- кто какие выводы сделал.
89
Duma Dmitry 16:29, понедельник, 13.03.2017
0
Кatrin, Огульное охаивание, основанное на слухах от БТ-идеолухов, которое Вы применяете в данном случае к Зенону, очень мягко говоря
легкомысленно.
19
Кatrin 18:41, понедельник, 13.03.2017
1
Duma Dmitry, я БТ вообще не смотрю. Я исхожу из статей самого Позняка и позняковцев из сайта "Народная перамога". Перечитайте ещё раз его ст. "Литва-Беларусь". которую вы как-то цитировали и убедитесь как мерзко врёт белый руский Позняк. И про агентурный писк литвинов - животное - там же написал.
19
Кatrin 18:43, понедельник, 13.03.2017
0
Duma Dmitry, освобождайтесь от зомбирования дедков с советскими мозгами и туповатым ( я бы сказала ТУПЫМ) НАЦИОНАЛИЗМОМ.
10
Юрась Гром 19:10, понедельник, 13.03.2017
1
Duma Dmitry, Катрын змагла прызнаць сваю памылку, а вы прышываеце ёй погляды БТ.
Пазняк не змог перамагчы ў 94 і зараз падвядзе тых, хто яму паверыць. Тым больш ён увесь час хлусіць. Адзінае, што ў яго слушна - расейская пагроза. Але мы і без яго ведаем хто нашы ворагі.
19
Кatrin 10:45, вторник, 14.03.2017
1
Юрась Гром, я просто перепутала. Но не стала упорствовать в этом, как некоторые.
89
Duma Dmitry 12:55, вторник, 14.03.2017
0
Кatrin, Катя, а кто по национальности Ваши Родители??
Можете не отвечать, если этот вопрос Ваш секрет.))

Мои, например, - Беларусы.
10
Юрась Гром 00:07, среда, 15.03.2017
1
Duma Dmitry, у 20-я гады бальшавікі па загаду Сталіна ў БССР пагалоўна ўсіх падчас беларусізацыі гвалтоўна запсвалі ў беларусы. Нязгодных растрэльвалі ў падвалах ЧК.
89
Duma Dmitry 01:02, среда, 15.03.2017
1
Юрась Гром, Это верно. Но почему Катя не делает выводов??
Зачем тех кого обозвали,- еще и клеймить за эту мянушку??
12
Касінер 01:24, среда, 15.03.2017
0
Duma Dmitry, не дакарайце строга вельмі маладую дзяўчыну. Мы ўсе можам памыляцца.
12
Касінер 21:43, воскресенье, 12.03.2017
1
Цікава было б ведаць, як Бахарэвіч ставіцца да брутальнах затрыманняў арганізатараў і ўдзельнікаў мірных акцый. Мы вось тут лупім па "клаве", а людзі недзе сядзяць у пастарунках.
10
Юрась Гром 23:38, воскресенье, 12.03.2017
2
Касінер, Бахарэвіч у першую чаргу пісьменнік. Яго справа: пісаць добрыя кнігі.
19
Кatrin 00:20, понедельник, 13.03.2017
2
Касінер, АБ ничего не решит. Протест против незаконных задержаний дело всего гражданского общества. А такого всё ещё нет в нашей стране. Люди с "рабским менталитетом" не способны к общенациональной солидарности.
46
Игорь Чёрный 14:46, понедельник, 13.03.2017
2
Кatrin, если бы я был ба в Беларуси. я бы вышел в защиту незаконно захваченых, кто бы там не был. Нельзя запугивать и так запуганных.
19
Кatrin 15:35, понедельник, 13.03.2017
1
Игорь Чёрный, я тоже пойду, если конечно станут звать и что-то конкретное будет.
10
Юрась Гром 19:15, понедельник, 13.03.2017
0
Кatrin, 25-га трэба выходзіць усім.
38
Буйницкий Олег Вас 21:05, воскресенье, 12.03.2017
2
ЯК НАРАДЖАЮЦЦА КРЫНіЦЫ
(Эпіграф: “Народ краіны – яе глеба…”)

Як нараджаюцца крыніцы ?
Калі на глебу ўзмацняюць ціск...
Калі з яе выдаўліваюць сокі...
То – жыватворная вада зыходзіць уніз.
І дзесьці там - ў глыбі далёкай -
збіраецца ў талаку, й мацніцца...
Там нараджаюцца крыніцы.

Як нараджаюцца крыніцы ?
Калі зямля твая - ўжо не глеба,
бо ссохлась ад прыгонства – ў камянюку.
І ўжо ня можа ўзрасціць з зярнятак хлеба,
бо камяні – прытулак для змяюкаў.
У глыбіні расце Асілак...
Божа, дай яму прабіцца ...
Тады і нараджаюцца крыніцы.

Як нараджаюцца крыніцы ?
Калі зямля ператвараецца ў пустэчу.
Калі на ёй самотна, й горка жыць.
Бо глебу ўсёй краіны – грабяць і калечуць.
А на пустэчы будзеш ты – па-воўчы выць.
Бо на пустэчы выжываюць - толькі воўк з ваўчыцай...
Тады і нараджаюцца крыніцы.
38
Буйницкий Олег Вас 21:06, воскресенье, 12.03.2017
1
Як нараджаюцца крыніцы ?
Калі зямля ўжо ціску не выносе.
Тады вада, ачысціўшы сябе –
імгненна рвецца ўверх –
не просіць, а патрабуе,
і знаходзіць выйсце...
Бо – глеба ў Смаге !
Досыць !
Так нараджаюцца крыніцы !
*** + ***
(Уначы, 6 сакавіка 2011г.)
© Copyright: Олег Буйницкий, 2011
Свидетельство о публикации №111100600099
10
Юрась Гром 21:12, воскресенье, 12.03.2017
2
Буйницкий Олег Вас, цікава. што Вы, як літаўтар, скажаце пра меркаванне АБ наконт беларускіх пісьменнікаў?
46
Игорь Чёрный 21:18, воскресенье, 12.03.2017
1
Юрась Гром, БО может сказать и про опппозиции. Он постоянно участвуетв протестных акциях.
38
Буйницкий Олег Вас 21:23, воскресенье, 12.03.2017
5
УСЕ (амаль) пісьменнікі СССР працавалі на Ідэалогію Улад.
Хто гэтага не рабіў - не меў сродкаў на жыццё, а пры "працы не на ідэалогію" -
не меў права на Волю і нават на жыццё.
Неідэалагічнае - не друкавалася (у СССР) і пры магчымасці - знішчалася.
Саюзы былі зроблены дзеля таго - каб трымаць "на прыкорме" патрэбных.
"Прыкорм" : жыллё, спэцпайкі, грошы, дачы, медалі, прэміі...
Я - ніколі ня быў: членам КПСС, членам Саюза Кінематаграфістаў, членам Саюза Пісьменнікаў.
Я - дзаўсёды быў - членам сваёй сям'і, і членам сваёй Радзімы.
12
Касінер 21:32, воскресенье, 12.03.2017
1
Буйницкий Олег Вас, так вы згодны з Бахарэвічам ці не? Асабіста мне падабаецца яго адважны погляд
38
Буйницкий Олег Вас 22:03, воскресенье, 12.03.2017
2
Тое, што ён сказаў - калі гэта ён сказаў (бо словы ягоныя чытаю тут і зараз) мае рацыю.
Толькі гэта не суадносіцца да сучаснага беларускага СП, а мае дачыненне ДА УСіХ "СП"
на "постсавецкай прасторы", якая ператварылася ва Удзелы
("Каждый взял себе надел, кур завел и там сидел - Охраняя свой удел не у дел."),
і гэтая прастора болей нагадвае феадальныя Удзелы (княжаствы), чымсьці нейкую
дзяржаўную істотнасць.І "пісьменнікі" патрэбны сучасным "феадалам", каб пісаліся пра іх дзеянні Летапісы праслаўляючыя.
А мы - звычайныя людцы не маем аніякага уплыву на жыццё гэтых
Удзелаў, дзеля папраўкі жыццёвага асяроддзя.
Можа толькі - сваімі АДНОСІНАМІ і СЛОВАМі.
38
Буйницкий Олег Вас 22:03, воскресенье, 12.03.2017
1
Радзіма і няяснасць уласнасці.

Я жыву ўнутры сябе.
Навакол – Краіна.
Усе навокал – у барацьбе,
за чыны, за грошы,
як бы аблапошыць...
Нікога – за Радзіму...
Што Радзіма?
Проста край,
лірыка...
Плюнь – яе няма...
А заводзік – каравай...
А зямелька – вось яна...
Ды і грошыкі, канешне,
лепей, каб замежныя...
Мне Радзіма - жыць, глядзець:
рэчка, лес, прастору яснасць...
Ім - прастор ў гектарах мець,
ва Уласнасць...
Я жыву
ў сябе, ўнутрах,
крыху пацясніўшысь.
За Радзіму маю страх,
і к сабе ўпусціў яе...
Я, як просты чалавек,
мала што магу...
Ты, Радзіма,
пажыві ў мяне, навек.
Можа зберагу...
*+*
11 кастрычніка 2012г.
10
Юрась Гром 23:41, воскресенье, 12.03.2017
1
Буйницкий Олег Вас, тут крыху не пагаджуся: яго словы ў першую чаргу адносяцца да ўдзельнікаў з'езда СБП,
19
Кatrin 00:23, понедельник, 13.03.2017
0
Юрась Гром, хорошо,что хоть наш поэт согласился с правотой Альгерда.
19
Кatrin 00:26, понедельник, 13.03.2017
0
Буйницкий Олег Вас, напишите что-нибудь в стихах или хотя бы экспромт про съезд СБП, к еоторому так критически отнёсся Бахаревич.
38
Буйницкий Олег Вас 12:46, понедельник, 13.03.2017
1
Иллюзия Информации.

Раньше и не выдавали...
А теперь - по мановению!
Получите!
Фигу - вам!
Откровенную...

Как-то стало всё пестрей...
И хочется помАцать...
А не ухватишь – всё быстрей
льётся информация...

Нам хотели рассказать?
Или – поделиться?
Только ахнеш: -Вашу мать!
Это что ж творится?!
Сразу – новая напАсть!
Хуже прежней – вдвое!
И с такою сладострастью
подаётся…
Что уже –
не беспокоит.
*+*
26.12.2012г.
46
Игорь Чёрный 14:48, понедельник, 13.03.2017
1
Буйницкий Олег Вас, а про письменнчков сочините, если можно. Будет интересно и как раз в тему.
46
Игорь Чёрный 20:59, воскресенье, 12.03.2017
2
Этим текстом Бахаревич фактически создаёт основание для перехода к литвинству. Современня белнацэлита жалка и немощна. Не может противостоять лукашизму.
12
Касінер 21:35, воскресенье, 12.03.2017
1
Игорь Чёрный, нават многія з моладзі ўжо падмануты белнацідэалогіяй і гне вераць, што вяртанне на нашых сапраўдных этнанацыянальных вытокаў дазволіць нам стаць еўрапейскім народам.
10
Юрась Гром 23:19, воскресенье, 12.03.2017
1
Касінер, бясплённае змаганне з лукашызмам адкрые многим вочы. Кали большасць з нас стане думаць як Бахарэвіч, то ў народа зменіцца менталітэт.
19
Кatrin 00:27, понедельник, 13.03.2017
2
Юрась Гром, одним текстом даже самым гениальным менталитет не изменишь. Ради этого надо умирать.
46
Игорь Чёрный 14:50, понедельник, 13.03.2017
1
Кatrin, всё же лучше жить, создавать хорошие статьи и песни, объединяться для совместных действий.
19
Кatrin 15:38, понедельник, 13.03.2017
0
Игорь Чёрный, конечно, глупо умирать ни за что. Но если бы в Киеве люди не пошли под пули, Майдан не победил бы.
10
Юрась Гром 20:21, воскресенье, 12.03.2017
4
"Палітычна саюз белпісьменьнічкаў — выразна права-кансэрватыўны, — працягвае ён. — Сярод ягоных членаў сустракаюцца сапраўдныя нацыкі" - не згодны з гэтай высновай АБ. Сумніўныя айцы-заснавальнікі БНР былі сацыялістамі, роднаснымі камуністам-бальшавікам. Па-гэтаму яны пайшлі на калабарацыю з бальшавікамі і нацыянал-сацыялістамі Гітлера.
Сучасныя белпісьменнічкі і ік палітычныя саюзнікі - лева-кансерватары.
46
Игорь Чёрный 20:55, воскресенье, 12.03.2017
4
Юрась Гром, белписьменнички во-многом виновны, что у нас такой сейчас народ. Не хватало мужества и ума сражаться с большевизмом.
10
Юрась Гром 21:07, воскресенье, 12.03.2017
2
Игорь Чёрный, вядома: нават лідары апазіцыі ладзяць свае мітынг каля помнікаў беларускіх хеніяў-класікаў, узведзеных бальшавікамі за тое. што яны праслаўлялі Сталіна-леніна і злачынны камуністычны лад
46
Игорь Чёрный 21:21, воскресенье, 12.03.2017
2
Юрась Гром, вот в этом их основное заблуждение. Присосались как младенцы ко лживой белнацидеи и не могут оторваться отнеё. Ещё врут, чтобы дальше обманывать народ.
12
Касінер 21:39, воскресенье, 12.03.2017
1
Игорь Чёрный, пэўныя з іх разумеюць гэта, але зне могуць адважыцца на мужны крок, як гэта зрабіў Альгерд.
10
Юрась Гром 23:43, воскресенье, 12.03.2017
2
Касінер, услед за такім таленавітым аўтарам як Бахарэвіч пойдуць іншыя. Я ў гэтым не сумняваюся.
19
Кatrin 00:29, понедельник, 13.03.2017
0
Юрась Гром, будем ждать. Может тогда появится интерес к литературе.
19
Кatrin 17:21, воскресенье, 12.03.2017
2
К Бахаревичу всёже есть один вопрос: Зачем он убрал свой пост из ФБ?
10
Юрась Гром 20:04, воскресенье, 12.03.2017
1
Кatrin, усё ж трэба аб гэтым запытацца ў самого Альгерда.
46
Игорь Чёрный 20:51, воскресенье, 12.03.2017
0
Юрась Гром, но мы тоже можем высказать свои версии этого половинчатого шага.
10
Юрась Гром 21:09, воскресенье, 12.03.2017
1
Игорь Чёрный, у большасці выпадкаў тут можна памыліцца.
12
Касінер 21:40, воскресенье, 12.03.2017
0
Игорь Чёрный, выказвайцеся - вам ніхто не забараняе.
12
Касінер 16:12, воскресенье, 12.03.2017
4
Вельмі разумны і мужны чалавек Альгерд Бахарэвіч. Як вялікі літоўскі князь 14 ст. паўстае супраць беларускага цемрашальства.
19
Кatrin 17:24, воскресенье, 12.03.2017
1
Касінер, не слышала, чтобы АБ называл себя литвином. как писатели В. Мудроу и М. Трафимчук. Но взятое им имя АЛЬГЕРД говорит о многом
10
Юрась Гром 20:03, воскресенье, 12.03.2017
1
Кatrin, так, Альгерд у бітве ля Сініх Вод разграміў татара-манголаў і далучыў амаль усю сучасную Украіну ў склад ВКЛ.
46
Игорь Чёрный 21:23, воскресенье, 12.03.2017
0
Юрась Гром, от этой битвы пошло истинное величие Литвы.
12
Касінер 21:47, воскресенье, 12.03.2017
0
Игорь Чёрный, менавіта ў тыя часы наша Айчына Вялікая Літва стала адной з найбуйнейшых дзяржаў у тагачаснай Еўропе.
119
Сусед 17:47, понедельник, 13.03.2017
0
:) Пры Альгерду, пры Гедыміну, Літва ўздымалася Сілаю
- гэта ўжо потым яна завшывела...

І, Веліч - у той Сіле, што узняла і ўздымала Літву,
- а пра вашыўцаў і гаварыць ня хочацца...
-5
5ta1ker 16:03, воскресенье, 12.03.2017
0
Респект. Славич в своём репертуаре. Спасает страну и её экономику "мовай"....
12
Касінер 16:15, воскресенье, 12.03.2017
5
Stalker, Славіч гісторык па адукацыі і займаецца тым, у чым ён кампетэнтны. Не будзе ніякай эканомікі і паступовага развіцця наперад, калі мы працягваем пакланяцца ілжывым савецкабеларускім кумрам.
-5
5ta1ker 16:20, воскресенье, 12.03.2017
-1
Касінер, я ж не против, а только "за"!
Я именно за то, чтобы каждый занимался своим делом.
"Обратную сторону", разбирающуюся во всем, мы наблюдаем уже 23 года :(
19
Кatrin 17:26, воскресенье, 12.03.2017
2
Stalker, я тоже за компетентность во всём.
10
Юрась Гром 20:23, воскресенье, 12.03.2017
0
Кatrin, вядома так" усім нам трэба імкнкцца да сапраўдных ведаў, каб зрабіць нашу Айчыну еўрапейскай краінай.
46
Игорь Чёрный 20:52, воскресенье, 12.03.2017
1
Юрась Гром, Именно так. Я в своё время не закончил вуз и теперь жалею об этом.