Клуб
Войти через:
Войти как пользователь
Вы можете войти на сайт, если вы зарегистрированы на одном из этих сервисов:

ВІНЦЭНТ ДУНІН-МАРЦІНКЕВІЧ - "СЫН ЛІТВЫ" 142

190
Slavich 10.05.2017 в 23:46,

Менавіта так называў сябе аўтар "Ідыліі" і "Пінскай шляхты" у лісце да паэта і празаіка "літоўскага га лірніка" У. Сыракомлі. Якога савецкабеларускія філолагі-навукоўцы і іх сучасныя паслядоўнікі з ліку збанкрутаванага так званага беларуска-патрыятынага "кубла" таксама працягваюць называць беларускім паэтам:

«Падаруй нам Сябе яшчэ на колькі хвілін! Ведаю, што Табе павінна быць тужліва па роднай страсе, але ж вазьмі толькі пад увагу, мой дарагі! — ты не належыш сябе, ты ўласнасць усёй Літвы, дазволь жа і нам, дзецям гэтай жа Літвы, нацешыцца сваім братам…».

Чытаем уважліва сябры змястоўны артыкул рuszczanski-pan на ЖЖ. Гэты сумленны і мужны чалавек выкрывае нацыскую хлусню "беларускіх сыноў" пра вядомага літвіна:

"Вінцэнт наш Дунін-Марцінкевіч
cms-image-000010035.jpg
апублікавана: 10.05.2011

Вось часам карысна чытаць кніжкі. Нават калі аўтары альбо складальнікі і спрабуюць праз не магу назваць чорнае белым. Нешта такое адбылося і з двухтомнікам твораў Вінцэнта (альбо наўпрост — Вінцука, у найбольш прасунутых нацыяналістаў) Дуніна-Марцінкевіча.

Укладальнікам гэтага юбілейнага выдання быў Язэп Янушкевіч (дарэчы, у Ракаве яго самога інакш як Юзэфам (Юзікам) — не называюць).

Цяжка адысці ад старых стэрэатыпаў. Вось і брат ягоны — Фелікс, практычна прыціснуты да сцяны фактамі прызнае, што культура літвінская і культура беларуская — дзве вялікія розніцы. Не здарма казаў, што распаўсюджваць Пясецкага далей за былую мяжу (за выняткам Мінску) не збіраецца. Але ж звычка «звацца беларусам» часам мацнейшая за логіку. Ну ды Пан з імі, з гэтымі Янушкевічамі. Няхай радзяць сябе самі. А мы ўсё больш пра класікаў нашых, землякоў тутэйшых.

Вось у азначаным выданні я спаткаў раней мне не вядомы твор «Да пачцівых беларусаў». Напісаны гэты верш, як і большасць твораў Дуніна-Марцінкевіча — па-польску. Першае, што з яго вынікае: аўтар пазыцыянуе сябе як… літвіна. Вось першыя радкі ў перакладзе Паўлюка Пранузы:

Вас, браты, я помніць буду,
Я не сніў такога цуду,
Каб, вырасшы між літвінаў,
Палюбіў беларусінаў!

Праўда ягоныя любімыя беларусы ўсё ж не абы якія, і гэта другое:

О, Тадэвуш, любы пане!
Два Юзэфы, Стах і Яне,
Павел, Эдуард і Віктар! —
Тыпы роднага мне краю…

Пераклад трохі вольны, але сэнс не скажае. Сярод іных вершаў знаходзім «Літвінку»:

Я ад прадзедаў літвінка,
Ружашчокая дзяўчынка.
Хоць ад поту я працую,
А ніколі не смуткую.

Увогуле ўзгадкі Літвы, як радзімы, з’ява для Дуніна-Марцінкевіча цалкам натуральная. Вось яшчэ прыклад, але падам яго як у арыгінале (няхай чытачы даруюць мне адсутнасць польскай раскладкі), гэтак і ў перакладзе, каб зацэнілі розніцу, якая тут скажае сэнс:

Kiedys tam! — za dawnych czasow
Slowik… wieszcz litewskich lasow…

і

На Літве, у час паганскі,
Салавей — вястун пушчанскі…

Ну ды ладна з творчасцю. Яшчэ цікавей з публіцыстыкай і ліставаннем.
Вось як сам Вінцэнт ацэньвае і пазыцыянуе сваю дзейнасць:

«Пісаў жа гэты твор у мове мужычай таму, каб часамі, прачытаны ім святочным днём, мог прыцягнуць іхныя сэрцы да паноў і дзеля агульнай карысці шчыльней іх з’яднаць» (прадмова да зборніка «Гапон»).

«Жывучы сярод люду, які размаўляе на беларускім дыялекце, прасякнуты ягоным ладам думак, марачы пра долю гэтага братняга (sic!) племені, што яшчэ змалку анямеў ад цемры, вырашыў я дзеля заахвочвання яго да асветы ў духу ягоных звычаяў, паданняў і разумовых здольнасцей пісаць на ягонай уласнай гаворцы…

…Гэта мая задума і памкненні былі зразуметыя і ацэненыя ў Каралеўстве, але засталіся не зразумелыя ў Літве…
…Наша нешчасліве мінулае давяло вясковы люд да заняпаду…трэба хоць памятаць, што гэта дзеці адной маткі, што гэта пакрыўджаныя браты…
…І вось, назіраючы згубныя намаганні адштурхнуць ад нас народ, вырашыў я праз творы на ягонай гаворцы, адпаведна паняццям, знаёмым яму змалку, і якія палягчаюць яму спосабы азнаямлення з нашай літаратурай, заахвоціць яго неяк да асветы і ўдасканаліць маральна… (ліст у рэдакцыю «Газэты Польскай»).

А вось што Дунін-Марцінкевіч пісаў Уладзіславу Сыракомлю, так бы мовіць — скажу я табе як беларус беларусу:

«Падаруй нам Сябе яшчэ на колькі хвілін! Ведаю, што Табе павінна быць тужліва па роднай страсе, але ж вазьмі толькі пад увагу, мой дарагі! — ты не належыш сябе, ты ўласнасць усё Літвы, дазволь жа і нам, дзецям гэтай жа Літвы, нацешыцца сваім братам…».
Красамоўна, праўда?

Ну а на заканчэне поўныя шчырасці цытаты з ліста Яну Карловічу (чыё імя як аднаго з протаадраджэнцаў таксама заняло трывалае месца ў беларускіх энцыклапедыях). Вось што піша Вінцук Дунін-Марцінкевіч:

«…Найперш хачу высветліць перад панам мэту, дзеля якой я горача заняўся апрацоўкай народнай нівы. Бачачы, на жаль, як малодшыя браты адной і той самай маткі…апошнімі часамі мацней пачалі выказваць да старай брацці сваёй здаўна ўжо закаранелую нянавісць, якую людзі злой волі, карыстаючыся з іхняй цемнаты, хлуслівым нашэптваннем стараліся яшчэ больш раздзімаць. Адзіны сродак збліжэння паміж сабой тых дзвюх стыхій бачыцца мне ў адукацыі першых… Аднак прыспешыць наш люд, ад прыроды разгультаены і здэмаралізаваны, да асветы — гэта прутком горы перакульваць. Таму надумаўся я заахвоціць яго да яе апавяданейкамі з ягонага хатняга жыцця, на ягонай уласнай мове заснаванымі. Дзеля таго друкаваў іх польскімі літарамі, выракаючыся ўсялякіх эстэтычных формаў, тут жа побач змяшчаў зусім простыя, даступныя ўяўленням яшчэ не акрэсленым, польскія апавяданні і ўласныя вершыкі, дзеля таго толькі, каб цёмны мужык, зацікаўлены паданнямі, замешанымі ягонай уласнай мовай, з ахвотаю, вучачыся польскіх літараў, мог чытаць урыўкі з уласнага жыцця, вучыўся разам і польскай, айчыннай літаратуры, а з прыемнасцю спажыўшы родны колас, спазнаў бы адначасова і польскую ніву і тым самым паступова звыкаў і ўсё больш знаёміўся з родным пісьменствам…»

Ну што, ці ж не езуіцкі план літвіна палонафіла?

Але ўвогуле — гэта вельмі небяспечна калупацца ў падмурках беларускай ідэі — можа абрынуцца ўся канструкцыя."

puszczanski-pan.livejournal.com

Новые
114
of_windows 19:47, четверг, 18.05.2017
-2
Пока есть откровенные долбоебы с картонными мечами...так и "Живе Беларусь!"...там - где её стоять указано...((
10
Касінер 21:01, четверг, 18.05.2017
0
of_windows, толькі "[email protected]" не разумеюць, што вяртанне да этнанацыянальных ЛІТВІНСКІХ каранёў дазволіць нашаму падманутаму народу вярнуць былую веліч і славу!
114
of_windows 22:39, четверг, 18.05.2017
-2
Касінер, Иди ты на хуй, придурок...с литвинским корнями...Откуда вы вылезли?!.. Блять...беда..((
22
Duma Dmitry 23:55, четверг, 18.05.2017
0
of_windows, У Вас папа-мама был?? ))
10
Касінер 8 дней назад в 09:20
0
of_windows, спачатку сам злезь з таго самага [email protected], на які ты пасылаеш іншых, ватны штопаны кандом. І больш не барзей - атрымаеш па маскальскіх рагах.
22
Duma Dmitry 15:03, воскресенье, 14.05.2017
1
Известнейший беларуский ученый-антрополог доктор биологических наук А.И. Микулич в книге «Беларусы в генетическом пространстве. Антропология этноса» пишет, что «популяции коренных жителей Беларуси ведут свою родословную непрерывно не менее как 130-140 поколений, это означает – самое позднее с середины 2-го тысячелетия до нашей эры».

Что на две тысячи лет старше времени рождения «этноса славян».

Антропологическая и культурная неизменность беларусов на протяжении минимум 3500 лет означает следующее.

Во-первых, беларусы – никакие не славяне, а гораздо старше славян и являются одним из самых древних индоевропейских этносов в Европе, старше почти всех европейских этносов.

spadchyna.net/index.php%3Foption%3Dcom_content%26view%3Darticle%26id%3D1565
22
Duma Dmitry 15:04, воскресенье, 14.05.2017
1
Во-вторых, беларусы не произошли из-за массовой миграции к нам каких-то невесть откуда «славян»: никаких следов такой миграции ни «славян», ни какого-либо иного племени Наука не находит. Да, был переход нашего неизменного в антропологии и культуре в течение 3500 лет населения на славянский койне. Но вовсе не в IV-VI веках, как ошибается Инесса Саливон (причем, говоря вообще о ЗАМЕНЕ НАСЕЛЕНИЯ у нас на мигрировавших «славян»). А только после 1501 года, о чем мы подробно рассказали в статье «Дославянский язык беларусов» (№13, 2010).

Делаем вывод: беларусы (как нечто неизменное антропологически и культурно) появились на территории Беларуси 3500 лет назад, с тех пор никакого массового наплыва инородного населения тут не было.
22
Duma Dmitry 15:13, воскресенье, 14.05.2017
1
Теперь о ЗАПАДНЫХ БАЛТАХ. И.Н. Данилевский:

«На территории Белоруссии выявляется третий антропологический тип восточного славянства - долихокранный широколицый. Имеются все основания полагать, что этот тип в Верхнем Поднепровье и в бассейне Западной Двины - результат ассимиляции местных балтов славянами. Формирование же долихокранного широколицего антропологического типа в Восточной Европе восходит к весьма отдаленному периоду - культуре боевых топоров эпохи бронзы».

Тут ученый честно признался: беларусы – это славянизированные балты. И отметил, что форма черепов беларусов («квадратная») архаична – восходит к корням самих индоевропейцев. Неизбежно возникает вопрос: если форма черепов беларусов неизменна со времен эпохи бронзы – то какое беларусы имеют отношение к юному этносу славян, родившемуся в IV-VI веках? Да никакого абсолютно!

119
Сусед 15:42, воскресенье, 14.05.2017
0
"Славяне" - гэта не прышлае, а як вынік развіцьця і зліцьця людзей з зямлёю,
з умовамі... з якіх і наша упарадапчаная мова... (без погані ардынскай)
ва умовах... Слаў, Славаміраў, Сьвятагораў, Вячаславаў...
з сутнасьці створанага правільнага парадку, мы - ад славян і з праваслаў'Я !,
яле не з таго, што з імперкасьцей... візантыйскай, і гэтай... маскальска-ардынскОЙ ))

:) І - рус'кость наша, яна тут - з дахрысьціянства !
22
Duma Dmitry 16:41, воскресенье, 14.05.2017
0
Сусед,
"...2. О ПРОИСХОЖДЕНИИ СЛАВЯН

Славяне – это не нечто конкретное антропологическое и генетическое, а только народы, перешедшие на славянский (варяжский) койне:

- САРМАТЫ (летописные и быстро вымершие бесследно анты, Западная Украина, Южная Польша ляхов, Словакия, Южная Чехия, ряд народов Балкан, Южная Россия по Дону – то есть казаки);

- ЗАПАДНЫЕ БАЛТЫ (венеды, лютичи-вильцы, лужицкие сорбы, сербы и хорваты, беларусы, мазуры Мазовы - Северной Польши, летописные днепровские балты в районе Киева, кривичи (беларусы) Смоленской, Брянской и Курской областей РФ);

- ФИННЫ (жители Центральной России и Восточной Украины);

- ТЮРКИ (болгары, жители российского Поволжья – бывшие ордынцы).

У всех по языку «славянских» народов – разные изначально субстраты, у некоторых субстрат вообще не индоевропейский (русские, болгары, восточные украинцы).."

22
Duma Dmitry 16:46, воскресенье, 14.05.2017
0
"....Что касается какого-то «протославянского племени» (которое до сих пор ищут иные упертые историки), то его вообще никогда не существовало. Сам славянский язык – это смесь языка готов и западных балтов, которые в IV-VI веках объединились в «варягов», промышляя разбоем в Европе, контролировали главные торговые пути, брали плату с купцов за проезд, а также служили наемниками у разных правителей. По торговым путям они строили свои укрепления (Руси), через которые постепенно обращали и местное население в свой разговорный койне. Так и родились славяне – именно через язык, а не иначе."
22
Duma Dmitry 16:47, воскресенье, 14.05.2017
0
"....Напомним: началось все при великом переселении народов, когда гунны прогнали готов с Дона. Те, двигаясь в Европу, прошли через территорию нынешней Беларуси и северной Украины (южнее и севернее «моря Геродота», которое тогда существовало на территории нынешних припятских болот). Здесь, на территории Беларуси и, возможно, Восточной Польши, к готам присоединились племена гепидов – западных балтов. В Европе банды готов и гепидов занялись разбоем, а их объединение именовалось «варягами», укрепления и данники – «Русью»....."
119
Сусед 18:51, воскресенье, 14.05.2017
1
:) Duma.. - гэта "гарацкая грамата" ))

Па гэтай "грамаце" выходзіць, што мы,
да сіх пор даннікі тых "банд готов, гепидов и варягов" ,
і настолькі "апушчаны" імі, што да сіх пор,
мы сваіх сыноў называем іменамі ПятРусь, АндРусь...
- как верноподданные рабы ))

:) а то, што раней, пры насельніцтву гэтай зямлі у 50-100 тысяч жыхароў,
ва ўмовах прыроднай крэпасьці, можна было, проста
- пляваць на ўсіх "захватчыкаў і ўрагоў", то
- пра гэта, канешнаж, "гарацкая грамата" нічога не кажа - ??))..
50
Александр Кирсанов 21:07, воскресенье, 14.05.2017
0
Duma Dmitry, вы написали бред и пытаетесь подтвердить его таким же бредом.
Геном человека расшифрован. Каждый ген имеет идентификатор. Если национальность определяется генетически - ген в студию.
А всё что вы написали - демагогия.
22
Duma Dmitry 21:20, воскресенье, 14.05.2017
0
Александр Кирсанов, Так я ж знаю, что читать Вам не досуг...))

Дело в том, проще говоря по аналогии, - что процессор в ЭВМ (результат работы
генома в человеке-мозг) может выполнять разные программы (мыслительные
процессы в человеке).

Поэтому геном в нашем случае совершенно не причем. )))
Ссылка на черепа лишь показывает привязку генома к местности. Не более.))
Ну и племенные физические характеристики,- ессессно..))
50
Александр Кирсанов 21:42, воскресенье, 14.05.2017
0
Duma Dmitry, ну вот, уже процессор в ход пошёл...

У вас бред, милейший.
вот ваши слова:

"Сын Литвы" и "Сын Беларуси" - это тождество.
Это равенство подтвержденное Историей и Генетикой.
================================================

Какая к Бениной маме Генетика может подтвердить ваш бред?!!!
Никакая национальность не подтверждается генетикой !!!!!!
22
Duma Dmitry 21:45, воскресенье, 14.05.2017
0
Александр Кирсанов, Отрицаете очевидное??
Делаете стойку,- Как Ленин на частную собственность.
Помните, к чему это привело? Не?? ))

Неужели раскосые глаза не отличают Китайцев от Беларусов??
Это, знаете ли, - работа генома....а не ментальной составляющей...))
114
of_windows 08:33, понедельник, 15.05.2017
0
Полностью поддерживаю А. Кирсанова. Подобного бреда я ещё не встречал...)).
22
Duma Dmitry 09:23, понедельник, 15.05.2017
0
of_windows, А Вы с Кирсановым два сапога - пара.
Если че-то Вам неприятно-непонятно,- то всегда обс-раете без пояснений.
Без обид...))
50
Александр Кирсанов 09:44, понедельник, 15.05.2017
0
Duma Dmitry, просмотрите лекцию Дробышевского. Он популярно объясняет разницу между понятиями "раса" и "национальность".
Как вы ещё ген белорусского языка не обнаружили - ума не приложу....
22
Duma Dmitry 11:07, понедельник, 15.05.2017
0
Александр Кирсанов, Ну что Вы - что-Вы...))
Я внимательноно ее посмотрел и прослушал.

Вам лишь надо тоже внимательно почитать тут:

Соизвольте уж как нибудь. Чтоб мы могли говорить предметно.
Без "бредятины"...))

ЗЫ
Никаких противоречий между этими двумя произведениями мною не обнаружено.
))
114
of_windows 11:18, понедельник, 15.05.2017
0
На тупой флуд я так вот ...реагирую. Смеюсь. Писать о генах, расах и национальности могут лишь профессионалы. Признанные не неким Димой...Если бы Duma Dmitry получил данные о своем геноме, то имел бы бледный вид и расстройство "чувств"...)). Всему вина - обычное невежество... "Ваша научная степень, товарищ?.." (с)..))..
50
Александр Кирсанов 11:41, понедельник, 15.05.2017
1
Duma Dmitry, ну и авторитеты у вас....
Прошёл по вашей ссылке. Честно говоря, сначала подумал что это стёб. Почему? Потому что у этого автора есть стаейки ещё круче вот одна из них :

ВАМПИРИЗМ: НОВЫЕ ПОИСКИ КОНЦЕПЦИИ

Вадим ДЕРУЖИНСКИЙ
«Аналитическая газета «Секретные исследования», №1, 2010
31
Злая Жаба 9.0 14:52, понедельник, 15.05.2017
0
Александр Кирсанов, ))
замечательная газета. А В.Дружинсий ещё является автором научной книги "Нежить".

В книге две части. Первая («Визиты чужаков») посвящена НЛО: это наблюдения и контакты, странное поведение «пришельцев» и искаженная реальность.

Вторая часть («Полтергейст, духи и призраки») рассказывает о вампиризме и прочей чертовщине, о демонах и экзорцизме, о научных исследованиях того, что обще именуется словом «нежить».
22
Duma Dmitry 15:37, понедельник, 15.05.2017
0
Вот жаж какие Вы "иезуиты" )))
Так, Вы че, непоняли,- что это тот самый случай,- когда "Нежить"
писалась и рассчитывалась именно для Вас, даражэнькия...
ну и немного для ботов ))
Сами жаж накопали...))

Тока без обид..)) Это шутка юмора.))
50
Александр Кирсанов 17:42, понедельник, 15.05.2017
0
Деружинский слишком много накропал на ниве мистицизма. Уж извините - из доверия вышел именно по этой причине. Хотя пишет этот парень весьма талантливо. Я, читая его статьи, ловил себя на мысли что вот-вот ему поверю. Хотя считаю себя материалистом до мозга костей.
Манера Деружинского излагать материал с позиции стороннего наблюдателя - дар небес. Ему бы в пропаганде работать - цены бы не было. Но, чувствую, он просто вольный художник. К тому же вольнодумство ему присуще, как и нестандартный взгляд на обычные вещи.
22
Duma Dmitry 22:13, понедельник, 15.05.2017
1
Александр Кирсанов, Ну как-же....когда тебе светит тюрьма за каждое слово,-
и не такой мистицизм выдумаешь.
Он жаж пишет и живет в среде гос-психоза...
Это надо учитывать...))

Поэтому, понимая подоплеку, его опусы про вампиров можно просто
оставлять читать Ботам. Это лехторату Саши весьма полезно..))

Однако, Вадим, главное дело уже сделал.
Он сформировал из разрозненных лоскутов становой хребет Истории Литвы-Беларуси.
Перешибить эту работу практически невозможно.
10
Касінер 21:04, четверг, 18.05.2017
0
Александр Кирсанов, калі Дзяружынскі падзарабляе на ніве "нежыці", то гэта не замінае яму пісаць выдатныя гістарычныя працы.
119
Сусед 10:26, воскресенье, 14.05.2017
0
:) Андрусь і Пятрусь, самі па сабе, будучы Русьсю, могуць канешнаж называць сябе Літвою,
але - калі яны будуць казаць, што яны не русічы, то - яны будуць вырадкамі ))

Іменна ў Беларусі, у тым ліку і на маім Палесьсі, былі і ёсьць зараз.. такія імённы )
у мяне, канкрэтна... двуюрудны дядько - Пытрусь і удын з муйіх прадідув, одночасово - і Андрусь, і Андрыц )
ёсьць сярод блізкіх і ...Андрый, Адрэй, Андрей... Пытро, Петя... багата чаго... богато чуго - ЙЕ )

:) і Я, за гэта, за сваю Русь, за Вашу Русь, за Усіх, хто знаходзіцца на гэтай зямлі )))

- а ты, каторы тут путаешся, ляпаеш што-папала... гэтага не бачыш і гаўкаеш на русь - ?)

- ХТО, ТЫ, ТУТ, ТАКІ - ?)))
10
Касінер 14:12, воскресенье, 14.05.2017
0
Сусед, з Русі з часоў згвалтавання Рагнеды русічам Уладзімірам на вачах бацькоў у захопленым русіамі полцку ды захопу Турава і забойства князя Тура нашчадкамі гвалтаўніка Уладзіміра на зямлю нашых продкаў ішлі бесперапынныя руска-маскавіцкія-расейскаімперскія узброеныя напады, рабаўніцтвы і смерць.
119
Сусед 15:59, воскресенье, 14.05.2017
0
РогНэДа - рог нэбом даны...

ГвалТ... ад вырадка, з якога свалата пачала называць сябе "русскімі"...
- ты лічыш, што з гэтага яны маюць права называцца Так - ?!
- і вы лічыце, што нам трэба адказацца ад гэтай ганьбы,
ад памяці... каб быць талерантнымі...
з наследнікамі "Г ЭАГА святога" і з наследствам гэтакім ??

Дык.. - хто вы тут такіе - ?))
- што у вашых галовах, калі вы гэтага не бачыце - ?))
22
Duma Dmitry 17:28, суббота, 13.05.2017
2

Прошу уяснить, запомнить, высечь стамеской на дверях своей квартиры,
и долотом на бетонном фундаменте своего дома.

После дебильных Лукашизиков,- к вопросу переименования РБ вернется
будущий Избранный парламент.
Там и будут споры...))) Хотя спорить неочем.
ВКЛ - наше первое государственное образование.
Его и будем продолжать.
9
Васіль Кастэнка 18:00, суббота, 13.05.2017
1
Duma Dmitry, думаю можно совместить типа Великое Княжество Литовское-Беларусь. От Беларуси точно отказываться не будем. Литву добавим.
22
Duma Dmitry 23:48, суббота, 13.05.2017
1
Васіль Кастэнка, Исторически, Белая Русь - это Московское Княжество.
Это название они получили от Татар, когда Москва вошла в состав
Золотой Орды.
Пусть, если хотят,- переименовываются)))

И вообще, название Русь,- Черная, Красная, Белая и еще какая
это Новгород-Киев- Москва.
Вот пусть и делят как хотят.

Именно потому - это название для наших земель НЕЖЕЛАТЕЛЬНО.
Оставим это название в пыльных архивах.
Як вяликую недарэчнасть.)))
44
Игорь Чёрный 00:31, воскресенье, 14.05.2017
0
Васіль Кастэнка, у кого-то читал, что главное - ситать себя литвином. От этого появляется новое ментальное качество.
44
Игорь Чёрный 00:37, воскресенье, 14.05.2017
0
первое упоминание Белая Русь относилось к Новгороду. Когда московия его захватила, то и присвоила себе название Белая Русь.
50
Александр Кирсанов 09:36, воскресенье, 14.05.2017
1
Duma Dmitry,

Прошу уяснить, запомнить, высечь стамеской на дверях своей квартиры,
и долотом на бетонном фундаменте своего дома.
============================================================­===============

Дмитрий, назовите ген, который определяет национальность, будьте любезны. Дабы любой желающий мог его "стамеской высечь". И сами на дверях, будьте добры, надпись сотворите, дабы медики вас долго не искали. А если найдёте способ отличить украинца от белоруса или от поляка - выйду с плакатом требовать для вас Нобелевскую премию.
А пока я знаю точно - лекцию по антропологии, которую я для вас выложил вы понять не смогли. Или не смотрели вовсе.
119
Сусед 11:40, воскресенье, 14.05.2017
0
:) Duma, ВКЛ..
- ня першая дзяржава на нашай зямлі...
- узнялася... праляцела... і ўпала ))
- гэта як зорка... і як жыцьцё
... і тваё, і маё...
10
Касінер 14:15, воскресенье, 14.05.2017
0
Сусед, толькі ВКЛ была самастойнай і самадастатковай дзяржавай - адной з найбуйнейшай у тагачаснай Еўропе.
10
Касінер 14:18, воскресенье, 14.05.2017
0
Александр Кирсанов, хоць не ў генах, але на другім пакуль невыдомым для чалавецтва ўзроўні ёсць нейкая характэрная прыкмета, што яднае і адрознівае прадстаўнікоў розных нацый.
22
Duma Dmitry 15:06, воскресенье, 14.05.2017
0
Александр Кирсанов, ответил выше.
119
Сусед 16:13, воскресенье, 14.05.2017
0
Касінер, ВКЛ была найвялікшай... у свой час...
але... вы не бачыце заразы якая давяла вялікае ў магілу.

і - не ссылайцеся на знешніх ворагаў ))

Для здаровага і здольнага, любые цяжкасьці - у Сілу )

Вы не бачыце, бо - та зараза і зараз у вас сядзіць !
- да вас з цяжкасьцю даходзіць то, што у вас..
перад вачыма і перад вашым носам ))

Чалавек, калі нешта бачыць і чуе, то - ён пытае то і асвойвае ТО,
а вы... - гляньцеж на саміх сябе...
хацябы тут... у каментах.. пад гэтай тэмай ))
22
Duma Dmitry 00:35, суббота, 13.05.2017
1
Не мешает в который раз напомнить "глобалистам" (мягко гооворя),
что Беларусы и Литвины это разные названия одного народа .
И с исторической и с генетической и с любой другой точки зрения.

По моему, поделить народ и натравить друг на друга таким мелким способом-
бесперспективно и граничит с глупостью.
119
Сусед 09:40, суббота, 13.05.2017
0
калі путаюцца, то такое яшчэ можна назваць глупствам...
а калі ўжо так, як тут, як нанятые нясуць, то
- тут ужо мяжа на ўзроўні свалатызму.
190
Slavich 10:34, суббота, 13.05.2017
1
Duma Dmitry, освобождение обманутого народа от лжи и и имперско-большевистского зомбирования - дело чести и требования времени. Только правда способна возродить обманутых и заблудших.
190
Slavich 10:38, суббота, 13.05.2017
1
Сусед, "На ўзроўні свалатызму" знаходзяцца падманутыя шматгадовым маскальска-бальшавіцкім замбаваннем недарэкі. І толькі праўда пра нашыя сапраўдныя этнанацыянальныя вытокі зможа ператварыць іх у сапраўдных людзей.
119
Сусед 11:22, суббота, 13.05.2017
1
Slavich, ваш "літвінізм" пора не маскаля-бальшавіка-замбака,
які тут, акупантам да сіх пор...
- вы выварочваеце спадчыну беларусаў, так-як і гэтая бязчынная свалата...

І тут няважна.. свядома вы гэта робіце, чы з замбізму нейкага,
але - вы сябе кажаце саюзнікаміі той свалаты...
і таму, і вы... будзіце ёю...

але з вамі будуць... болей-чым з ёю !
тамушто, та свалата, яна - прышлая... навалач...
а вы - свае... родненькіе))

у той свалаты ёсьць яшчэ выхад - у сваю цьмутаракань,
а у вас, даражэнькія-родненькія, выхаду то і няма
цьмутаракань для вас... чужая. ))
44
Игорь Чёрный 00:40, воскресенье, 14.05.2017
1
Сусед, напрасно вы призываете закрывать глаза на сознательную ложь. Из сознательной лжи возник гитлеровский фашизм и путинский рашизм.
119
Сусед 10:38, воскресенье, 14.05.2017
-1
- назвалі ліцьвіна беларусам )
- а хібе не сказана, што беларус з ліцьвіна - ?)

Вы - гэта спецыяльна так,
чы вы, гэта, на самай справе, ужо такіе...
кончаные дэбілы,
калі гэтага не бачыце - ??!!
10
Касінер 14:21, воскресенье, 14.05.2017
0
Сусед, якраз тыя "кончаныя дэбілы" хто, як асабіста вы, спрабуе зневажыць сваіх апанентаў.
119
Сусед 16:20, воскресенье, 14.05.2017
0
:) Касінер..
калі ліцьвінаў тут назваюць беларусамі,
ды з канстатацыяй таго, што беларусы з ліцьвінаў,
то - як называць тых, хто настойліва, раз за разам кажа, нясе такое..
- сознательная ложь...ложь...ложь - ?)

Падскажы, калі ласка.. ды так, каб такім ... дайшло ))
10
Касінер 12:02, пятница, 12.05.2017
0
Не толькі аднаго Дуніна-Марцінкевіча сучасныя укладальнікі яго твораў аблудна назвалі беларусам. Укладальнік зборніка творчасці У. Сыракомлі "сівы дзядок з савецкімі мазгамі, прыпраўленымі тупаватым нацыяналізмам" ( А. Бахарэвіч) Кастусь Цвірка таксама назваў творцу. які вызнаваў сябе ЛІТВІНАМ, беларусам..
44
Игорь Чёрный 21:39, пятница, 12.05.2017
1
Касінер, всё, что построено на лжи. имеет временный успех. в конечном итоге ложь приводит к банкротству.
119
Сусед 10:30, суббота, 13.05.2017
0
:) хлопцы... калі я, вас, грамадзян Рэспублікі Беларусь, ды называю беларусамі, то - гэта не мана ))

але я... і ўдакладню, і канкрэтызую то, кім вы, такіе, ёсьць...
не толькі для "гасударства", але і ўвогуле - для людзей..

- вы, як машэньнікі, якіе дурыце малых, слабых і недарослых...

І вы, як сволачы... калі з такімі "картамі" на людзі выходзіце...
190
Slavich 10:42, суббота, 13.05.2017
1
Сусед, маскальска-бальшавіцкая беларуская хлусня ператварыла некалі велічных людзей у амапаўцаў лукі і белпатрыётаў-стукачоў. І толькі гаючая моц праўды верне ім чалавечую годнасць.
119
Сусед 11:30, суббота, 13.05.2017
1
маскалі-бальшавікі, тут, да сіх пор беларусаў дэбеларусізуюць,
а вы ўжо, увогуле - беласусаў выстаўляеце, як дэбілаў...

- саюзнічкі, блін...
44
Игорь Чёрный 00:41, воскресенье, 14.05.2017
1
Сусед, так почему так нагло врут беларуские идеолухи, называя "белое чёрным".
119
Сусед 10:33, воскресенье, 14.05.2017
0
Игорь.. - почему ты, такі.. И ГОРЬкий... а не Ігар - у якім.. І ГАРА, яшчэ - ?)

- чаму ты гэтага не бачыш, а задаеш такіе дурные вапросы ?))
10
Касінер 14:25, воскресенье, 14.05.2017
0
Сусед, ІЧ задаў дакладнае пытанне. на якре вы баіцеся адказаць.
119
Сусед 16:36, воскресенье, 14.05.2017
0

- дык яж, яму тут, неаднаразова, ня проста казаў,
што тут няма падману,... а казаў.. з раскладам і з доказам таго..
- "чаму іменна так" ))

- тут адбываецца нешта ненармальнае...
калі тут, на аксіёмы, якіе раскрываюцца, як тэарэмы,
атрымліваем рэакцыю.. - ложь, ложь, ложь... ))

то - далёкаж вас занясе...
калі вы, перад простым, сябе так вядзеце ))
-17
Штирлиц 09:45, пятница, 12.05.2017
1
Под Бобруйском в Щадково есть камень-глыба именно на том месте где он родился.
10
Касінер 11:35, пятница, 12.05.2017
1
Штирлиц, чамусьці ў Вікіпедыі не ўзгадваюць пра гэты факт.
-17
Штирлиц 18:47, пятница, 12.05.2017
1
Касінер, не знаю. На камне есть табличка что на этом был дом в котором родился Дунин -Марцинкевич. Насколько я знаю об этом в Бобруйске знает каждый второй кому за 40-к.
190
Slavich 10:43, суббота, 13.05.2017
1
Касінер, ва ўсякім разе гэта цікавы факт.
24
andpolus 15:02, четверг, 11.05.2017
0
Всем " кривосделанным " славянам - интнэрвью казаха Олжаса Сулейменова на YOUTUBE

Приятного просмотра
перевод " Слова о полку Игореве "
190
Slavich 16:50, четверг, 11.05.2017
1
andpolus, в этой теме перевод "Слова" не является предметом обсуждения.
10
Касінер 11:36, пятница, 12.05.2017
2
Slavich, так, "Слова" не тычыцца да гэтай тэмы.
-17
Васыль Кастэнко 11:09, четверг, 11.05.2017
0
вот никак не пойму одной вещи-почему вы называетесь литвинами? Если княжество Великое литовское(почему-то ЛИТОВСКОЕ,а не ЛИТВИНСКОЕ),то и должны вы называться Великолитвины.
Или все-таки литовцы? Княжество же Литовское-то было.Тогда-великолитовцы.
Дилемма
119
Сусед 11:53, четверг, 11.05.2017
0
- няма дылемы )

1. той не ліцьвін, што не дзе-кне і ня це-кне )
- у мове, правільна - Літва і ліцьвіны...
літвіны - гэта ужо ад маскальшчыны, а літовец - гэта чысты маскалізм ))
2. у Вялікім Князстве справаводства, усёжтакі вялося не народнаю моваю,
а языком, які тут ад візантыйскага хрысьціянства...
язык Скарыны - гэта язык "Бібліі рускай"... ён толькі быў набліжаны
да болей лёгкага ўспрыняцьця...
3. ... каб бачыць і не сумнявацца ў тым, што мова і тады была
- глядзі Кітабы нашых "татар", якія тут з ХV стагоддзя...
мова Кітабаў, яна - нават і зараз, у многім, з'яўляецца,
як Узор Чысьціні Мовы )))
190
Slavich 16:35, четверг, 11.05.2017
1
Васыль Кастэнко, после образования ВКЛ у литвинов не было своего письменного языка. А в западнорусском языке не было суффикса "-инск". Поэтому приглашённые писари-монахи употребили существующий суффикс "-овск". В результате этого появилось прилагательное "литовское"
10
Касінер 11:41, пятница, 12.05.2017
1
Сусед, у Статутах - тагачасных канстытуцыях Вялікай Літвы дадзена сапраўдная назва нашых продкаў "ЛІТВІНЫ". "Ліцьвіны" па недасканалай граматыцы НКУСаўскага агента Тарашкевіча. ЛіТвін ад слова "літва" - боскага назову нашых продкаў.
10
Касінер 11:44, пятница, 12.05.2017
0
Slavich, лепш карыстацца прыметнікам "літвінскі". "Літоўскі" ў наш час ужо архаізм.
119
Сусед 14:25, пятница, 12.05.2017
-1
:) Касінер... ты - брэшаш, калі ссылаешся на Статут ,
каб выдаць гэтакую недарэчную форму адмовы
фанетычнай асаблівасьці саміх ліцьвінаў, якая дарэчы і зараз тут існуе...
і якую помняць ня толькі тут, але і ў суседніх краінах )))

бедалагі, гарацкіе.. - вы то, на прыроду то, чы выязджаеце калі-небудзь ?))

а то-што ваша "грамата" тут робіць з "нкусаўскай", то
- на самай справе, вашае збачэнства нагадвае вясёлку )))
6
Shatilo 17:01, пятница, 12.05.2017
0
Васыль Кастэнко, зачем тебе это? Не парься. Лучше тренируйся мыть сортиры. Скоро пригодится.
44
Игорь Чёрный 21:43, пятница, 12.05.2017
-1
Сусед, как раз "брэшаце" именно вы. Читайте Роздел 3, Артикул 9 Статута.
119
Сусед 09:11, суббота, 13.05.2017
0
я то схадзіў і глянуў ) на то, куды ты мяне паслаў... "туды, не зная куды" ))
палучы кол, як... как русскій... які мазгі не ўключае, а языком усё ляпае і ляпае..

:) маленькі лібез.. Маніць,, падманваць, ілгаць - гэта скажэньне рэальнага стану...
а брахаць - гэта то-што, увогуле, не па тэме... абы паказаць сваю прысутнасць ))
Глядзі, як на нагляднае пасобіе, як на узор..

1. /"у Статутах - тагачасных канстытуцыях Вялікай Літвы дадзена сапраўдная назва нашых продкаў "ЛІТВІНЫ" /.... - гэта БРАХНЯ - !) - у Статуце няма такога раздзела-артыкула
і няможа быць... ды нават слоў такіх, як "сапраўдная назва нашых продкаў" ))
- гэта ужо з рэалій саўрыменнага ідыятызму, які тут замешаны на
... зарразе ад той... конскай любоўніцы, якая і тут, тыркалася, каб і беларусаў, таго... ослаблять ))
119
Сусед 09:54, суббота, 13.05.2017
0
2. /"Ліцьвіны" па недасканалай граматыцы НКУСаўскага агента Тарашкевіча" /...
- а гэта ўжо МАНА !))
бо іменна "нкусаўская грамата" і знішчала фанетычныя адметнасьці літвы-беларусі,
"чтобы русскіе і белорусы былі бліже друг к другу"...
і вы тут, саўрыменные "літвіны" , якразто - з гэтага "інтереса" ))

3. /"ЛіТвін ад слова "літва" - боскага назову нашых продкаў"/...
- і мана - у "слове", і брахня - побач з "боскім"..

"Той не літвін, каторы ня дзекне і ня цекне" - так суседзі вызначаюць Літву ).

- Літвіны сябе называлі Ліцьвінамі !.

і калі нехта сябе называе "літвінам", а не "ліцьвінам", то - гэта не та Літва !

:) Як тады так - так і зараз !)))
190
Slavich 10:48, суббота, 13.05.2017
2
Сусед, Імперскія назовы "Белоруссія. беллорусы" былі вынайдзены расейскім імперыялізмам. каб знішчыць веліны і годны да ўзброенага супраціву народ.
119
Сусед 12:07, суббота, 13.05.2017
0
Славіч.. - вы не правы )
калі тые, хто сябе называў "русскімі", ды бачылі ў нас, ня проста "русаў", а БелаРусаў,
то - ... няма у вас логікі ))

:) адчуваньне такое, што вы,
нібы, "на сабачай дырцы", каля кастра сядзіце
і што вас... аж заносіць ад гэтага ))
................ - ?))
44
Игорь Чёрный 00:43, воскресенье, 14.05.2017
1
Сусед, небольшая разница между руским и беларусом: корень-то один.
119
Сусед 11:16, воскресенье, 14.05.2017
0
:) Я Беларус, а гэта значыць, што я - болей чым Русіч,
а той, хто... как русскій... то - ен жа, толькі, чамусьці толькі хоча быць русскім...
маім, чы такім, як я ))
алеж "русскій" ніколі не зможа быць такім, Як Я,
бо ён - Как... і язык яго з как і ляпае ён какамі,
- пасматры на сібя пажалуста )

- ты, калі непанімаеш такіх паняцій, як сэнс буквы і слова, то хош за логіку чапляйся... ))
10
Касінер 14:27, воскресенье, 14.05.2017
0
Сусед, вы проста замбаваны шматгадовай беларускасавецкай прапагандай чалавек. як і большасць сучасных беларусаў.
119
Сусед 16:40, воскресенье, 14.05.2017
0
Касінер.. - не сьмяшы).. знахор пырэд тубою... - такому в школах ны вучать )))
119
Сусед 10:05, четверг, 11.05.2017
0
:) Знатакі..
- пакажыце, калі ласка, Сэнс,
сам стрыжань, твору, "Пінскай шляхты",
той стрыжань, у якім... УСЁ )

для мынэ, малого шчэ, шчэй і в школы гэто було бачно )
алэж... ніяк і ны гувурылусо пру тэ, дай і ўмовы булы такі,
шо тулько... в гулуві, шчоўк - удбылусо, усмыхнулусо...
і всэ ... і на всэ жытку з гэтым )

Пукаж Сэнс Туго, пру шо - шулотыш !
і - ны буйся сыбэ пуказаты малым )
190
Slavich 16:36, четверг, 11.05.2017
0
Сусед, у гэтай тэме гаворка идзе пра зусим иншую рэч.
119
Сусед 21:45, четверг, 11.05.2017
0
Алеж... - толькі у тэме узгадваецца "Пінская Шляхта" )
і я, у праве, як і гаварыць ад яе, так і вас пытаць, за яе..
- кажы сэнс, які нас аб'ядноўвае, а не той, што сварыць ))
10
Касінер 11:50, пятница, 12.05.2017
0
Сусед, толькі праўда можа аб'яднаць наш народ. А хлусня. з якой зрасліся беларускія нацыяналісты-нацыкі, ператварае людзей у недарэкаў.
119
Сусед 13:58, пятница, 12.05.2017
0
- каго ты называеш "нацыкамі" ?
44
Игорь Чёрный 21:51, пятница, 12.05.2017
0
Сусед, «Палітычна саюз белпісьменьнічкаў — выразна права-кансэрватыўны, — працягвае ён. — Сярод ягоных членаў сустракаюцца сапраўдныя нацыкі, але нікому і ў галаву не прыходзіць гэта прызнаць», Наша Ніва, 06.03.2016. Бахарэвіч накінуўся на саюз пісьменнікаў...
119
Сусед 08:50, суббота, 13.05.2017
0
! - каго, канкрэтна ??! !
- чаго хвастом круціце ???

- там у тэксце, акрамя слова "нацыкі", ёсьць і тэкст,
"але нікому і голову не прыходзіць гэта прызнаць"...

- калі Вы, г эта прызнаеце, то - канкрэтызуйце !!
190
Slavich 11:00, суббота, 13.05.2017
0
Сусед, адзін з лепшых сучасных пісьменнікаў, лаўрэат 16 літпрэмій Альгерд Бахарэвіч цалкам справядліва выкарыстаў гэтыя ловы ў адносінах да белпісьменнікаў-нацыстаў. Якія шляхам хлусні прывілі нашаму зняволенаму народу маскальска-бальшавіцкую беларукую аблуду.
119
Сусед 11:33, суббота, 13.05.2017
0
- канкрэтызуй !!
- годзе словаблудства ))
44
Игорь Чёрный 00:45, воскресенье, 14.05.2017
1
Сусед, так я уже конкретизировал цитатой Бахаревича: он назвал настоящими нациками современных белписателей-врунов.
119
Сусед 11:22, воскресенье, 14.05.2017
0
:) ладна...
- выдай пожалуста определеніе "нацыка"..
- что такое "націзм" ))
- говорі ))

:) і, ешчё раз..
- укажі пожалуйста, конкретные фаміліі ))
10
Касінер 14:31, воскресенье, 14.05.2017
0
Сусед, "нацыкі" - гэта тыя ,хто выдаюць "белае чорным, выкарыстоўваюць свядомы падман і ліаць сябе лепшымі за іншых.
119
Сусед 16:48, воскресенье, 14.05.2017
0
:) - не )) - гэта... поўны аўт ))) - ваша грамата, ана - беспадобна )))

Я, ШЧЭ РАЗ, ПЫ ТАЮ... І - ПРА ШУ..

- канкрэтызуйце тэрміны "нацыкі" і "нацызм... - !
- назавіце прозвішчы беларускіх "нацыкаў" - ! ! )

- что вы імеете ввіду ?
50
Александр Кирсанов 09:11, четверг, 11.05.2017
0
Уж сколько раз говорилось - "пасквиль "Пинская шляхта" только ПРИПИСЫВАЕТСЯ Дунину-Мартинкевичу. Да и не мог шляхтич так о шляхте писать. В принципе не мог.
Первая публикация "Пинской шляхты" была в 1919 году, а сам Мартинкевич умер 21 декабря 1884 года.
119
Сусед 09:41, четверг, 11.05.2017
2
- пагаджуся з табою , Аляксандр, толькі ў тым, што
Гумар не сумяшчальны з фанабэрыяй ))

і калі, для фанабэрыстых, "пінская шляхта" і будзе, як "пасквіль", то
- для мяне, у каторага ўсе прапрадзеды шляхта. твор Дуніна-Марцінкевіча..
- гэта, ну проста, вельмі яркі ўзор ... мудрасьці ) у гумарыстычнай форме
і разбаўленай шчэй і рамантычнай прозай )))
10
Касінер 09:46, четверг, 11.05.2017
1
Александр Кирсанов, не раз казалася, што нават Шэкспір не пісаў свае трагедыі.
50
Александр Кирсанов 11:29, четверг, 11.05.2017
0
Касінер, "Пинская шляхта" непохожа на произведения Мартинкевича. Вот отголоски этого спора:

Пинский историк Александр Ильин опубликовал в брестской "Гiстарычнай браме" (2004, № 1) статью "Кто же является автором "Пинской шляхты"?". Прежде всего он ссылается на то, что все тексты Дунина-Марцинкевича писаны латиницей, а "Пинская шляхта" — кириллицей. Затем обращает внимание на публикации гомельского ученого профессора Павла Охрименко, утверждавшего, что в "полешуцкой" пьесе заметны отчетливые следы влияния "Наталки-Полтавки" Ивана Котляревского, а Дунин-Марцинкевич в связях с украинской литературой замечен не был. Кто же из пинчан был замечен да еще наделен литературным даром, интересовался местным фольклором? Ответ А.Ильина однозначен: только Стефан Куклинский.
190
Slavich 16:27, четверг, 11.05.2017
0
Александр Кирсанов, На территории современной РБ в 1919 г.кириллица уже вытеснила латинку...
Всё же установление авторство "Пинской шляхты" не относится к данной теме.
50
Александр Кирсанов 17:04, четверг, 11.05.2017
0
Slavich, Мартинкевич умер 21 декабря 1884. Задолго до 1919 года. Пьеса датируется 1866 годом . Интересно, а насколько это точная дата?

Что касается офтопа, то вы тут правы, хоть и не полностью. Так что замолкаю.
44
Игорь Чёрный 18:57, четверг, 11.05.2017
1
Александр Кирсанов, "Пинская шляхта" ближе к фарсу-водевилю - на "пасквиль не тянет. художественная правда соблюдена.
50
Александр Кирсанов 09:42, пятница, 12.05.2017
0
Игорь Чёрный, вам так кажется?
Мне - нет. Для меня это попытка высмеять единственный(!) цивилизованный способ разрешения конфликтов.
10
Касінер 11:46, пятница, 12.05.2017
0
Александр Кирсанов, "Пінская шляхта" - вельмі смешная камедыя. Перачытайце яе ўважліва.
50
Александр Кирсанов 13:47, пятница, 12.05.2017
0
Касінер, это вам смешно. Мне - нет.
44
Игорь Чёрный 21:53, пятница, 12.05.2017
1
Александр Кирсанов, почему не смешно - про 31 февраля я помню до сих пор.
10
Касінер 14:33, воскресенье, 14.05.2017
0
Александр Кирсанов, вы не маеце рацыі" у Пінскай шляхце шмат камічных і сапраўды смешных эпізодаў.
-17
Васыль Кастэнко 08:15, четверг, 11.05.2017
-1
Йессс!Йессссс!!
Наконец-то дождался статьи лятвинюков))
Литвинюки,бросьте вы этого маразматика ,вашу Дуньку-марципановича.
Лучше расскажите как будете титулы распределять.Кто у вас будет ландграфом,а кто-просто бароном? Кто подскарбием,а кто-маршалком?
Хотелось бы узнать сколько крепостных крестьян будет положено каждому шляхтичу в зависимости от его титула. А как великого князя будут избирать? Будут голосовать только в титуле не ниже герцогов или маркизов с виконтами допустят?
Ждем ответы на эти животрепещущие вопросы
10
Касінер 09:49, четверг, 11.05.2017
1
Васыль Кастэнко, мы толькі вам прысвоім "тытул" галоўнага блазна (главного шута) - надта ўжо адпавядаеце гэтаму.
-17
Васыль Кастэнко 10:58, четверг, 11.05.2017
-1
ну что ж,я не против))
119
Сусед 07:39, четверг, 11.05.2017
1
:) Я Беларус... і бацькі-продкі мае беларусы,
хаця, яны сябе беларусамі і не называлі ))

- каму гэта жаль - ?))

Можаце не сумнявацца, што-калі я, дый і кожны з нас, з сучасных беларусаў,
ды уздыме то, хто яны з продкаў, то - тые, хто тут "жалеюць" тутэйшых...
то - яныж зусім не будуць рады таму..............

"БЕЛАРУС" - ГЭТА З УСЯГО, ШТО ТУТ БЫЛО )

і калі нехта, на ўсё, прэ, то - мазгоў, у таго, ну - точна няма ))

- прывет "пушчанскаму дзеду", з яго "езуіцкім планам" )
10
Касінер 09:52, четверг, 11.05.2017
1
Сусед, Пушанскі-пан толькі прывёў асабістыя выказванні Д-М і цытаты з яго твораў. З якіх бач
на, што ён вызнаваў сябе ЛІТВІНАМ. а не беларусам - як яго абылгалі бальшавікі і падманулі асабіста вас.
119
Сусед 10:49, четверг, 11.05.2017
0
Касінер, бач і то, што...

- той "дзед" толькі пацьвярджае савецка-беларускія пастулаты, такіе-як...
душа і культура ў сялянстве, а не ў завшывеўшай і зпалазанізаванай "шляхце"))

- я ж, называючы сябе беларусам, такіх "пушчанскіх дзядоў"...
буду "пароць", іменна як Ліцьвін ) і - з тымшчэ разуменьнем ))

- за што.. і навошта так ?) ... - за іхную саўковасьць...
і каб дапамагчы, ім - ізуітам-гаражанам-паўжыдкам ))
- па добраму... каб усё было добра... і - без нядобрага)
190
Slavich 16:46, четверг, 11.05.2017
0
Сусед, шляхта николи не была "завшывеушай".
44
Игорь Чёрный 19:01, четверг, 11.05.2017
0
Сусед, Пушчанский написал правдивую и во-многом обличительную статью. Пора лжецов выводить на чистую воду.
119
Сусед 21:09, четверг, 11.05.2017
0
Slavich, ты кажаш, як не ад міру гэтага )
сярод шляхты, тэрмін "вашывасьць" ужываецца ў двух выпадках..
1. калі трэба рушыць, а нехта тармозіць і нібы чэшацца ад нечага... і не ідзе... і
2. калі хтосьці знекуль набіраецца такога, што яно аж муляе... і з такім перастаюць вадзіцца.

Ігар, "пушчанскаму" перадайце, што ён садамазахіст ))
калі ён сябе кажа літвінам палонафілам і езуітам, то
- гэта шчэ нічога... гэтым ён толькі раскрывае сваё нутро ))
гэта нібы, як і Славіч.. каторы знайшоў тут "беларускі нацызм" ))
а вось то, шо ён кажа, што " вельмі небяспечна калупацца ў падмурках беларускай ідэі"
і што ад гэтага можа "абрынуцца ўся канструкцыя", то
- тут ён як збачэнец, які лупіць самога сябе ))
119
Сусед 21:34, четверг, 11.05.2017
0
Ён, як і вы, новообретённые літвіны, увогуле сэнс "ідэі" бачыце, як канструкцыю ) як гаражане ))
- а чаму вы іменна так думаеце, а не па іншаму ?)
Няўжо вам цяжка датумкаць, што людская забудова, як і форма ідэй,
што яна фармуецца з таго, што даступна і пад бокам,
і што яна абавязкова будзе абнаўляцца... і з такойжа перыядычнасьцю,
як напрыклад і тыеж дамы, у якіх мы жывем )

вы тузаецеся супраць бязспрэчнага..
сучасная забудова сфармавана і з матэрыялу, і з тых шчэ руін, і так,
як і сучасная беларуская ідэя... асэнсавана сабрана... і з руін... якія тут не толькі ад Літвы...

І бачце... што вы, калі пачынаеце вадзіць хараводы толькі ваколь руін ад Літвы..
вакол таго, што і зараз лёгка бачыцца і раскрываецца, то
- вы ня проста дзіўна, вы канкрэтна - вельмі няхораша выглядаеце ...))

вы, як сектанкты, якія закрываюцца ў сваім міру і так моляцца свайму богу,
што і суседзям жыць н
10
Касінер 11:52, пятница, 12.05.2017
0
Сусед, беларускую ідэю замацавалі бальшавікі шляхам гвалту і хлусні.
119
Сусед 13:57, пятница, 12.05.2017
0
- а хіба можна называць ідэяй то,
што тут было, ад бальшавікоў, ды з гвалтам і з хлуснёю - ?))

Вы ігнаруеце то, што бальшавікі тут,
за "советскій народ" лішённый національных прізнаков...
- з бальшавікоў дэнацыяналізацыя... а ўжо з дэнацыяналізаваных, тут - дэбілорусізацыя !

:) Скажы, калі ласка..
вы, гэта... - сазнацельна ілі бессазнацельна дзелаеце ?))
44
Игорь Чёрный 21:57, пятница, 12.05.2017
-1
Сусед, "садамазахисты" как раз беларуские нацики, которые называют "белое чёрным", приписывая литвинам несвойственную им беларускость.
119
Сусед 08:43, суббота, 13.05.2017
0
:) Ігар, дурніцу гародзіш..
- нікому і ў голаву тут не прыўдзе прыпісваць
"литвинам несвойственную им беларускость"
- згубілі мову, значыць згубілі і беларускасьць,
а пра літвінства сваё ляпаць, ды з языом прыблудным...
- так толькі садамазахісты і могуць.

:) Ну - адрэж ты "свой" язык паганы...
- навошта мучаньніка з сябе корчыць ?))
44
Игорь Чёрный 00:46, воскресенье, 14.05.2017
1
Сусед, я не садомазохист, тобы отрезать собственный язык.
119
Сусед 11:25, воскресенье, 14.05.2017
0
"адрэзаць, прыкусіць, адкінуць язык паганы"
- гэта значыць "ачысьціць голаву" ад таго гаўна, што у тым "языку" ))

- поні маешь -?))
10
Касінер 14:36, воскресенье, 14.05.2017
0
Сусед, а ці можна без "га...на". Навошта вам яно?
119
Сусед 17:07, воскресенье, 14.05.2017
0
У мяне, маё - у парадку, там дзе трэба )
- а вас, я, перад вашым жа ... выстаўляю...
каб не толькі вы, але - каб усе бачылі
і каб для кожнага... гэта было ўрокам )

калі вы людзі, то - убачыце, прыбярэце і "дзякуй" скажаце )

а калі будзіце і далей з г этакім, то
- сёняшні урок, вам пакажацца кветачкай )

:) Шчыра кажу..
- калі вы мяне, перад маім недарэчным, чы нягодным маім паставіце,
то - ... вы, у ва мне, убачыце таго, каго я жадаю бачыць у вас )))

я, на самай справе, харошы сусед)
44
Игорь Чёрный 01:34, четверг, 11.05.2017
1
Хорошо написал Пущански-пан, что "гэта вельмі небяспечна калупацца ў падмурках беларускай ідэі — можа абрынуцца ўся канструкцыя." Ещё одно свидетельство того непреложного факта, что белидея, созданная на лжи, не имеет шансов в перспективе.
119
Сусед 08:30, суббота, 13.05.2017
-1
:) беларусы - нашчадкі літвы і яны,
як у праве называць сябе ліцьвінамі,
так і ў праве сваіх продкаў называць..
і продкамі беларусаў і беларусамі )

Вы, з Пушчанскім Дзедам..
- брэшаце, як нанятые ))
10
Касінер 14:41, воскресенье, 14.05.2017
-1
Сусед, Пушанскі напісаў чыстую праўду і прывёў рэальныя факты - цытаты з вершаў і лістоў Д-М-ча.
119
Сусед 18:11, воскресенье, 14.05.2017
0
- якая сволач табе сказала, што беларус не ліцьвін,
і што беларус не мае права называць сваіх продкаў ліцьвінамі ?? !!

- КАЖЫ !
10
Касінер 01:01, четверг, 11.05.2017
2
На жаль, ва ўсіх савецкабеларускіх падручніках і кнігах пішуць пра тое, што В. Д-М быў беларусам, працягваючы падманваць увесь народ. Але на хлусні нельга выхаваць годных людзей.
44
Игорь Чёрный 01:30, четверг, 11.05.2017
0
Касінер, от этой беларускосоветской лжи, состряпанной в частности беларускими письменничками, имеем нынешнюю лживую власть и недееспособную белоппозицию.
-17
Васыль Кастэнко 08:21, четверг, 11.05.2017
0
Касінер, налицо явный обман преступной коммунистической власти.На самом деле он был ацтеком,бежавшим из узилищ инквизиции,,но об этом не рекомендовалось говорить вслух
10
Касінер 09:56, четверг, 11.05.2017
0
Васыль Кастэнко, ваша буйная фантазія варта "+".
119
Сусед 08:07, суббота, 13.05.2017
0
Годнасьць Беларусаў, у тым, што яны жывуць Спадчынай, каторая тут з Вялікай Літвы.
а нягодднасьць сучасных "літвінаў", у тым, што яны гэта называюць хлуснёю.
10
Касінер 14:39, воскресенье, 14.05.2017
-1
Сусед, літвіныпішуць выкрываюць ілжывых беларускіх аўтараў, якія называюць літвіна Дуніна-Марцінкевіча. які вызнаваў сябе літвінам, аблудным назовам беларус.
119
Сусед 18:07, воскресенье, 14.05.2017
0
- табе няхораша быць беларусам - ?))

Ня вер - Бач..
- такое, з табою, зрабілі... зусім не беларусы,
а тые... каму ты такі нада.