Клуб
Войти через:
Войти как пользователь
Вы можете войти на сайт, если вы зарегистрированы на одном из этих сервисов:

НЕ ХОЧА ЛУ-КА– БУДЗЕМ САМІ ВЫЗНАЧАЦЬ ІДЭАЛОГІЮ КРАІНЫ. 38

103
Яўген Мурашка 13.02.2017 в 00:33,

Беларускі рэжым за 20 год не вызначыўся з ідэалогіяй. Ён чамусці вырашыў што гэта беларусам не патрэбна. Для тых хто выпадкова забыў што такое ідэалогія: “Ідэалогія (ад грэч.: ιδεολογία) — сістэма поглядаў, у якой усведамляюцца і ацэньваюцца адносіны людзей да рэчаіснасці і друг да друга, якая выказвае інтэрасы розных сацыяльных класаў, гуртоў, грамадстваў”.
Існуе шмат ідэалогій:
1. Анархізм
2. Ісламізм
3. Каланіялізм
4. Камунізм
5. Кансерватызм
6. Карпаратызм
7. Лібералізм
8. Лібертарыянства
9. Манархізм
10. Нацызм

11. Нацыяналізм
12. Панафрыканізм
13. Паславізм
14. Пацыфізм
15. Сацыял-дэмакратыя
16. Сацыялізм
17. Сексізм
18. Сіянізм
19. Таталітарызм
20. Фашызм
21. Хрысціянская дэмакратыя

Да ведама, мізэрнае тлумачэнне ідэалогій, аб якіх часцей можна сустрэць ў беларускай інфармацыйнай прасторы:
1.Таталітары́зм (усеўладдзе; лац.:
totus — увесь) — дзяржаўны лад, пры якім пануючыя вярхі цалкам падпарадкуюць жыццё грамадства сваёй уладзе.
2.Лібералізм (ад лац.
liber: свабодны, liberalis: датычны свабоды) — філасофская, эканамічная і палітычная ідэалогія, галоўнай вартасцю якой ёсць свабода чалавека распараджацца сваёй асобай і ўласнасцю.

3.Нацыяналі́зм (фр.: nationalisme) — палітыка і практыка, ідэалогія і псіхалогія ў нацыянальным пытанні, заснаваныя на прызнанні нацый і іх узаемаадносін асабліва важным фактарам грамадскага развіцця, прыярытэтнага і прывілеяванага месца, ролі і інтарэсаў пэўнага народа ў сацыяльна-палітычным, эканамічным і культурным жыцці ўсяго чалавецтва.
4.Каланіялізм, сістэма панавання групы прамыслова развітых краін (метраполій) над астатнім светам у 16—20 стагоддзях. Каланіяльная палітыка — гэта палітыка эксплуатацыі з дапамогай ваеннага, палітычнага і эканамічнага прымусу народаў, краін і тэрыторый пераважна з іншанацыянальным насельніцтвам, як правіла, эканамічна менш развітых.

5.Камуні́зм (ад лацінскага commūnis — агульны) — грамадска-эканамічная фармацыя, якая заснаваная на грамадскай уласнасці на галоўныя сродкі вытворчасці.
6.Сацыялізм — эканамічная, сацыяльна-палітычная сістэма, якая характарызуецца грамадскай уласнасцю на сродкі вытворчасці і сумеснага кіравання эканомікі, а таксама тэорыяй абароны такіх прынцыпаў[1].
7.Сіянізм (іўр.:
צִיּוֹנוּת, цыёнут - ад назвы гары Сіён у Іерусаліме) — палітычны рух, мэтай якога з'яўляецца аб'яднанне і адраджэнне яўрэйскага народа на яго гістарычнай радзіме - у Ізраілі (Эрэц-Ісраэль), а таксама ідэалагічная канцэпцыя, на якой гэты рух грунтуецца.

8.Фашы́зм (па-італьянску: fascismo) у вузкім сэнсе — палітычны рух у Італіі першай паловы XX стагоддзя, які ўзначальвалася Беніта Мусаліні. Пазней фашызмам сталі зваць любыя праявы таталітарызму ў спалучэнні з ідэяй нацыянальнай кансалідацыі або расавай выключнасці.
9.Хрысціянска-дэмакратычныя партыі і рухі (прафсаюзы, арганізацыі прадпрымальнікаў, арганізацыі і г.д.) вядуць сваё ідэалагічнае паходжанне ад рэакцыі каталікоў Італіі, Германіі і Францыі на лібералізм, нацыяналізм і сацыялізм дзевятнаццатага стагоддзя.
10.Шавіні́зм (фр.:
chauvinisme) — ідэалогія і палітыка агрэсіўнага нацыяналізму, пропаведзь нацыянальнай выключнасці і перавагі.
Таксама, тэрмін можа выкарыстоўвацца для пазначэння ідэалогіі і практыкі гендарнай перавагі (мужчынскі/жаночы шавінізм), інакш названага сексізмам. У такім значэнні быў уведзены ў абарачэнне ў заходніх краінах у 1960-я ў асяроддзі прыхільнікаў фемінізма.

Сапраўды у нас няма сістэмы поглядаў, у якой усведамляюцца і ацэньваюцца адносіны людзей да рэчаіснасці і друг да друга, якая выказвае інтэрасы розных сацыяльных класаў, гуртоў, грамадстваў. У нас так - крадзі што можаш украсці, а там хоць трава не расці. Дык гэта клептакратыя. У нас проста клептакратыя ды рабская сістэма. Мы 20 год нікуды нерухаемся, мы як г… ў палонцы плаваем. У нас няма мэты, мы не бачым у якім кірунку прыкладваць намаганні, у нас няма аб’яднаўчай сілы. Ніякі “рускі мір” не можа нам заменіць ідэалогію. “Рускі мір” – гэта наш каланізатар, шавініст са сваёй “вялікасцю”, фашыст ў галаве з Гітлерам, генацыдчык з шанаваннем гулагаўскіх вертухаяў, нашчадак людажэрскай чэкісцкай ідэалогіі. У “Рускага міру” ў яго рабскай башке ідэалогія вайны. Гэты мір не здольны ствараць, не здольны жыць нармалёвым жыццём. Вось ён сапраўдны “рускі мір”:

Умирающая изнутри Россия. Какой же он Русский мир
youtube.com/watch?v=stv2k52uJ4I
Нищая Россия мнит себя великой.

youtube.com/watch?v=fIKuvu3edDE
І каму такі мір патрэбен?

Беларусь атрымала незалежнасць ад Расеі. А што маем? Поўная залежнасць. Як можна так апусціцца? Гэта апускаюць не толькі кіраўніка Беларусі (хаця ён і дыктатар), а весь народ. Я дыктатара не абараняю, мне за народ балюча:
Лукашенко:"Володь не порти вечер" Путин уже не управляет Россией?
Не спору, што у нас чыста, што дарогі будуюцца, што “Паланэз” ёсць. За слуцкія паясы і дзякуй можна сказаць.
Слуцкие пояса - современные не хуже исторических!
Копии Слуцких поясов уже в продаже
Ніколі не бачыла слуцкіх паясоў, ніколі не датыкалася, а душа ад радасці спявае.
Але хіба мала у нас праблемаў? Беларусь фактычна, што называецца, “прыплыла”:
“Беларусь снова выбилась в лидеры по алкоголю”
/charter97.org/ru/news/2016/12/9/233845/

“Один из самых крупных педофильских скандалов в мире: “приговор озвучат в белорусском суде 28 декабря”

belaruspartisan.org/life/365621/
Беларускія турмы напоўняць тымі, хто не сплаціў падатку на дармаедства?
| Тюрьма за безработицу
Людзі заканчываюць жыццё самагубствам.
Беларусь в лидерах по числу самоубийств. Количество суицидов продолжает расти.
Беларуская міліцыя ператварылася ў банду, ў самую звычайную.
У навагоднюю ноч міліцыянт двойчы стрэліў у жыхара Менску / Аб'ектыў
Хто заканчывае сваё жыццё самагубствам, а хто і забірае з сабой на той свет.
Забойства з самагубствам (БЕЛСАТ)
Вось як ставіцца Расея на самай справе да Лу-кі:
"Обнаглевшая содержанка": как в России отреагировали на выступление Лукашенко
belaruspartisan.org/politic/369921/

А вось як ставіцца народ.
Какая сволочь решила? Он замучал народ! Мы крепостные! Чтоб он здох! (Беларусь)
Лу-ка так і не зразумеў, што ў Беларусі павінна быць свая палітыка, ўнутраная і знешняя. Незалежнасць – гэта палітычны капітал, які дае дывідэнты. Калі палітык гэтага не разумее, то ён проста дурак. А навошта нам палітыкі ідыёты? Гэта для таго каб горш і горш жылі? Расея нам не брат, Расея – сусед, такі ж самы сусед як і Україна, і Летува, і Польша, і Латвія. Расею назваць Расеяй можна з вялікай нацяжкай. Гэта - ці то калонія ЗША, ці то – Ізраіля. Але як можна зразумець Расею, дзе ва ўладзе і бізнэсу людзі з пашпартамі іншых краінаў. Лу-ка не з тымі людзьмі дамаўляецца.

Прапаноўваю мадэль моцнай краіны, распрацаванай беларускімі навукоўцамі.
МЭТА (вяршыня кірунку)– нацыя павінна стаць свабоднай, незалежнай, высокаадукаванай, высокакультурнай, заможнай, шляхетнай, абароненай, паважанай, годнай, развітай, фізічна і псіхічна здаровай, суб’ектам і гаспадаром на сваёй зямлі, суб’ектам на міжнароднай палітычнай арэне.

ТЫП ДЗЯРЖАВЫ – дзяржава будуецца вакол нацыі, а не вакол правадыра.

ІДЭАЛАГІЧНАЯ ДАКТРЫНА ДЗЯРЖАВЫ – абарона аб’ектыўных нацыянальных інтарэсаў народа.

ТЫП УЛАДЫ – дэмакратыя.

Беларускія навукоўцы распрацавалі мадэль моцнай дзяржавы.
Прафесар Алесь Астроўскі на грунце працы выбітнага беларускага кібернетыка, ганаровага доктара навук Кембрыджскага універсітэту, Сьвятланы Новікавай распрацаваў кібернетычную мадэль дзяржавы, якая разлічваецца і матэматычна:

Гэта ёсць матэматычная формула па якой сп. Сьвятлана Новікава са сваёй групай рабілі матэматычныя разлікі.

А гэта ёсць графічная мадэль будучай краіны з нашымі нацыянальнымі інтарэсамі. Вось тут можна пабачыць формулу і графічны запіс гэтай мадэлі: new.nashaziamlia.org/2009/08/2678/

Самае галоўнае, што мы павінны рабіць – гэта вырашыць пытанні бяспекі беларускага народа, абараніць інтарэсы.
Інтарэсы беларускага народа разбіты на 7 узроўняў.

1. УЗРОВЕНЬ ЭТНІЧНАЙ ТЭРЫТОРЫІ КРАІНЫ:
1.1 Ахоўваемыя запаведныя тэрыторыі, дзе жывёлы і расьліны важней за чалавека.
1.2 Тэрыторыі людскіх паселішчаў, месцаў прысутнасьці і адпачынку. Пытаньне адпачынку.
1.3 Тэрыторыі, вада і паветра для вытворчай дзейнасьці. Пытаньні чысьціні.
1.4 Тэрыторыі пад навуковыя, адукацыйныя, інфармацыйныя, “культурныя” і культавыя пабудовы.
1.5 Тэрыторыі пад цэнтрамі улады.
1.6 Месца для ідэалагічнай структуры.
1.7 Пытаньні бяспекі й тэрытарыяльных дачыненньнняў зь іншымі краінамі.

2. ДЭМАГРАФІЧНЫ УЗРОВЕНЬ:
2.1. Народ, яго генафонд, доля ў насельнітве дзяржавы. Сям’я, дзеці, іх гадаваньне
2.3. 1. Матэрыяльнае забяспячэнне дэмаграфічнага узроўню. Ахова біялагічнага здароў’я.
2.3.2. Забяспячэньне кадрамі вытворчасьці.
2.4. 1. Выхаваньне, навучаньне, СМІ, культура. Ахова псіхічнага і маральнага здароў’я.
2.4.2. Забяспячэньне кадрамі інфармацыйна-культурніцкага узроўня.
2.5.1. Выніковы кіраўнічы уплыў. Сацыяльнае забяспячэньне.
2.5.2. Кадры кіраўнікоў.
2.6.1. Выніковы ідэалагічны уплыў.
2.6.2. Ідэалагічныя кадры.
2.7. Пытаньні бяспекіі ўзаемаадносін зь іншымі народамі як унутры, так і за межамі дзяржавы.

3. УЗРОВЕНЬ МАТЭРЫЯЛЬНАЙ ВЫТВОРЧАСЬЦІ:
3.1. Сельская, лясная і водная гаспадарка, прамысловасць, гандаль, фінансы, транспарт, сувязь, турызм.
3.4.1. Інфармаваньне, навучаньне, укараненьне, захаваньне.
3.4.2. Матэрыяльнае забяспячэньне інфармацыйна-культурніцкага узроўня.
3.5.1. Выніковы кіраўнічы уплыў.
3.5.2. Матэрыльнае забяспячэньне палітычнага узроўня.
3.6.1. Выніковы ідэалагічны уплыў.
3.6.2. Ідэалагічныя кадры.
3.7. Пытаньні эканамічнай бяспекі й узаемаадносін з іншымі эканомікамі.

4. ІНФАРМАЦЫЙНА-КУЛЬТУРНЫ УЗРОВЕНЬ:
4.1. Інфармацыйнае асяродзьдзе, нацыянальная мова, культура, фальклёр, царква, гістарычныя каштоўнасьці, адукацыя, навука, СМІ.
4.5.1. Выніковы кіраўнічы уплыў.
4.5.2. Адукацыйна – інфармацыйна – навуковае забяспячэньне палітычнага узроўня.
4.6.1. Выніковы ідэалагічны уплыў.
4.6.2. Адукацыйна-інфармацыйна-навуковае забяспячэнне ідэалагічнага узроўня.
4.7. Пытаньні бяспекі культуры і узаемаадносіны з іншымі культурамі, агульная культура

5. ПАЛІТЫЧНЫ УЗРОВЕНЬ.
5.1. Ўся сістэма выніковага дэмакратычнага кіраваньня (у імя інтарэсаў народа).
5.6.1. Выніковы ідэалагічны уплыў.
5.6.2. Палітычнае забяспячэньне ідэалагічнага узроўня.
5.7. Пытаньні бяспекі палітычнай сістэмы й узаемаадносіны з іншымі палітычнымі сітэмамі.

6. ІДЭАЛАГІЧНЫ УЗРОВЕНЬ.
6.1. Сістэма выніковавага ідэалагічнага кіраваньня.
6.7. Ідэалагічная бяспека й узаемаадносіны зь іншымі ідэалагічнымі сістэмамі.

7. УЗРОВЕНЬ УЗАЕМААДНОСІН ДЗЯРЖАЎ.
Забяспячэнне бяспекі на ўсіх гэтых узроўнях дае магчымасці для развіцця нацыі ў пазытыўным накірунку. Калі ў любым узроўні гэтай схемы ёсць дыра, то з’яўляецца магчымасць разбураць краіну і пагаршаць умовы жыцця народа.

ПАДМУРАК АБАРОНЫ НАЦЫЯНАЛЬНЫХ ІНТАРЭСАЎ НАЦЫІ – навука.
КАДРЫ павінны быць высокакваліфікаваныя, адукаваныя, высокакультурныя, чыстамаральныя, патрыятычныя. Безумоўна, павінна быць зменена структура улады, насельніцтва не ў сілах утрымліваць такі раздуты чыноўнічы апарат. Гэта нейкі ідыятызм чалавеку працаваць каб утрымліваць столькі малаграматных бяздзельнікаў. Ў краіне існуе сацыяльнае паразытаванне. Гэта чаму рабочы ці працоўны ў сельгаспадарцы абязаны утрымліваць паразіта? Дзе такое запісана што ён раб? Усіх, выбачайце, на х…. вон. І, запомніце, чым менш праблемаў, тым мацней краіна (гл. графік вышэй. З кожнай вырашанай праблемай мы паднімаемся да чырвонага квадраціка). Лу-ка, твае спецслужбы вядуць цябе к гібелі (гл. Графік). Гэта адносіцца і да нацыянальных патрыётаў, чым менш праблемаў, тым нацыя мацнейшая, чым больш праблемаў – тым хутчэй наступіць нам капут. Праблемы ў краіне патрэбны толькі тым, хто імкнецца нас парабаціць і жыць за наш кошт.

У краіне павінна быць створана венчурная група (мазгавы цэнтр). Любы грамадзянін краіны можа падаць свой праект аб паляпшэнні працы таго ці іншага аб’екта, што адкрывае дарогу для таленавітых і маладых людзей. А гэта ёсць сапраўднае народнае кіраванне.
Беларусь – гэта краіна дзе ніколі не існавала рабства ні ў краіне, ні ў сям’і. Ў краіне існавала шляхецкая дэмакратыя. Ў грамадстве дзейнічалі законы, устаноўленыя з неаліта. Безумоўна, што гэта традыцыі язычніцтва. Яны называліся Конам, а правадары дружын конунгамі, якія і сачылі за выкананнем традыцый. Традыцыі беларусаў і традыцыі хрысціян – гэта розныя традыцыі. У гэтых двух ідэалогій розныя мэты, розныя задачы і рознае стаўленне да людзей. Хрысціянства – гэта дзяржаўная рэлігія, прызначаная утрымліваць народ ў падпарадкаванні улады, адным словам рабская ідэалогія. Любая рабская ідэалогія вядзе да дэградацыі і ў канечным выніку да знішчэння этнаса. Язычніцтва – гэта радавая рэлігія. Безумоўна, што родам кіруе дзед, г. зн. старэйшы родам і яго аўтарытэт трымаецца выключна на павазе і любві яго дзяцей, ўнукаў, праўнукаў. З нашых традыцыяў мы павінны чэрпаць свае веды. Гэта толькі азнаямляльны артыкул, уступнае слова да нашай традыцыйнай культуры, ідэалогіі, духоўнасці.

Наш стратэгічны звяз – гэта Альянс Балта-Чарнаморскіх Нацый. Мы столькі на алтар цярпення паклалі жыццяў – войны, перавароты, галадаморы, красныя тэроры, халакосты, ГУЛАГі, канцэнтрацыйныя лагеры, зажываспаленыя вёскі, што маем  права жыць спакойна. Не хоча Лу-ка вызначаць ідэалогію краіны – будзем самі гэта рабіць.

Беларусь
беларусы
палітыка
ідэалогія
кібернетычная мадэль дзяржавы
Новые
64
GI 13:51, вторник, 14.02.2017
0
Яўген Мурашка, забыли написать про патернализм - очень распространенная идеология. Тем более, что слово Патер переводится примерно, как бацька. Ну и отсюда можно попытаться все объяснить, что происходит в стране.))
103
Яўген Мурашка 15:33, вторник, 14.02.2017
0
Палічыла, што ў Беларусі не вельмі, але трэба прыгледзецца.
89
Duma Dmitry 11:35, вторник, 14.02.2017
0
Галина, дзякуй!!
В основном все верно, Согласен.

Маленькое Но...
Слишком объемно(как всегда)). и вследствии этого получается размыто.

Проблемы и их решения - как-то вразнобой..))

Ну и на учебник похоже)))
Например, "Інтарэсы беларускага народа разбіты на 7 узроўняў."
И далее по тексту....))
103
Яўген Мурашка 12:36, вторник, 14.02.2017
0
Ўсё гэта ўсім вядома. Проста паўтор ў хуткім тэмпе. У нас няма часу паўтарацца доўга. Нам трэба высокая духоўнасць, высокая маральнасць і высокая культура бытавая (паўсядзённая шляхетнасць), гармонія, якія далі б пад'ём і росквіт грамадства, пры тым не валодаючы ніякімі рэсурсамі. Задача вельмі складаная. Адзін выхад - выкарыстаць традыцыю народа, іншага няма.
103
Яўген Мурашка 12:49, вторник, 14.02.2017
0
На падручнік падобна - магчыма і так, але я не журналіст. Калі б была журналістам, то мае б ідэі мелі б вялікую папулярнасць, а так ідуць з цяжкасцю. А цяпер яшчэ раз паглядзіце на гэтую табліцу - гэта ёсць унікальнейшая рэч, проста геніяльная, распрацаваная самымі сапраўднымі навукоўцамі. Па ёй можна прадказваць будучыню і вырашаць праблемы, па ёй можна бачыць ўсю глубіну дэградацыі грамадства. Па ёй і толькі па ёй трэба планаваць будучыя прыарытэты і пісаць законы. Дзякуючы гэтай табліцы ніхто не можа скрыць свае планы і мы ведаем пра ўсіх ўсё. І гэта на поўным сур'ёзе.
89
Duma Dmitry 14:12, вторник, 14.02.2017
0
Яўген Мурашка,
"....Па ёй і толькі па ёй трэба планаваць будучыя прыарытэты і пісаць законы. Дзякуючы гэтай табліцы ніхто не можа скрыць свае планы і мы ведаем пра ўсіх ўсё. І гэта на поўным сур'ёзе.
....."
Так-то так, но если б библию писали как бухотчет,- ктоб ее читал??
103
Яўген Мурашка 15:29, вторник, 14.02.2017
0
Вы ж не блытайце духоўнае і матэматыку. І калі быць чэснай, то Біблія што-то мне не вельмі. Асабліва дзе раб Божы, ударылі па адной шчацэ, падстаў другую. Вось няхай тут мяне хто ударыць па адной шчацэ, я нешта не змаўчу. Дый вось Украіну ударылі па адной шчацэ, то многія не змоўчалі. Мабыць буду смажыцца на патэльні.
89
Duma Dmitry 22:15, вторник, 14.02.2017
0
Яўген Мурашка, )) "Подставь другую" - это недосказанное иносказание.
Рассчитано на все слои населения. "по вере твоей и воздастся тебе".

Тоесть я читаю эти строки так - "....ударили тебя по одной щеке,- подставь другую, блаженный...." )))
119
Сусед 18:48, понедельник, 13.02.2017
1
Несур'ёзна..
- феерычны план, як зборка сачыненьняў і вельмі "вуглавата"...
- гэта, трэба былоб разбіць, як мінімум, на пяць тэм...

І калі нават асобная частка не дасканалая, то
- каму трэба то, што з такога будзе злеплена - ?

:) Галіна.. я звіняюся канешнаж...
але гэтая вашая тэма, цяне на харошую прэмію,
ад ворагаў Беларусі....... - гляньце-гляньце ))
103
Яўген Мурашка 19:42, понедельник, 13.02.2017
0
Ха-ха-ха.... Дык гэта ж жыццё ў Беларусі, сапраўднае. Гэта Беларусь леціць на ўсіх парусах ў "рускі мір", ўлетае ў дзярмо. Не можа грамадства развівацца без ідэалогіі, без абароны нацыянальных інтарэсаў. Як супярэчнасць гэтаму дзярму, я прапанавала нацыянальна-абаронную мадэль беларускай дзяржавы. А два яўрэі прыцапіліся да мяне са сваімі ідэямі. Дык то ідэі для яўрэяў, а не для мяне. Я беларуска. Я ніколі не буду ні алігархам, ні буржуйкай. Я заўсёды буду жабрачкай і мне трэба думаць як быць свабоднай і выжываць ў жабрацтве. І, наогул, што такое жабрацтва. Мне трэба думаць, як мне абараняцца калі ў маю хату прыдзе браток. Скажу адразу, нах... ўсіх. Я беларуска. Пайду ў партызаны. А апісаны бардак ў стране - гэта наша гібель. А што рабіць думайце ўсе. Ці можа ўсім добра жывецца?
103
Яўген Мурашка 19:49, понедельник, 13.02.2017
0
А якія ворагі мне павінны выпісаць прэмію? Нешта я не зразумела.
119
Сусед 20:28, понедельник, 13.02.2017
0
Галіна.. калі ты бачыш, што ў людзей пагана,
то - толькі ад добрага ім давай... і да добрага )
...намер зрабіць нешта для агульнага - гэта добра,
але і тут трэба даваць ад добрага і для добрага,
і якаснае )

- а ў цябе што? - галопам па еўропам..
і "слуцкіе паясы" праз смурод алкаголікаў, дармаедаў, педафілаў і свалачэй?
- як так можна? - выйдучы на вывад.. - трэба звяз-Альянс...
і на падставе таго, што мы многа паклалі на алтар...
мы маем права жыць спакойна... і таму.. - раз не хоча Лу-ка , то - мы зробім.

:) - можа трэба былоб канкрэтней..- з чаго гэта вы рабіць то будзіце ?
- з таго, што вы маеце права жыць спакойна, чы з таго, што лука ня хоча - ?

У Вас харошыя намеры. І тэмы цікавые, але іменна гэтая тэма,
што у такім выглядзе паказана... мяне, зацікаўленага гэтым.. злуе))

таму і кажу.. за такія тэмы вам толькі вораг можа сказаць "спасібо"
119
Сусед 20:39, понедельник, 13.02.2017
0
:) Вучылісяб у Кірсанава... ды і ў тагож Кадырава...
- яны з нічога лепяць такіе формы, на якія і глянуць можна..
а вы... з такіх рэчаў... ды зляпіць такое...
- можа гэта у вас.. з лёту, са спешкі.. тыпу - на кухні прыгарэла... - ?))
103
Яўген Мурашка 13:00, вторник, 14.02.2017
0
Здарма на мяне абідзеўся за З. Пазняка. Трэба было задушыць правакацыю супраць ліцвінства і гэта удалося зрабіць. Я не ведаю хто яму гэта падкінуў, але пазыцыя была вельмі шкоднай. Ліцвінства - гэта наш духоўны скарб. Асноўная каштоўнасць - гэта развіццё гонару, годнасці, чэсці. Нацыя павінна быць шляхетнай.
-35
Леонтий Усталый 12:59, понедельник, 13.02.2017
0
Я извиняюсь, я обидел даму. Прощения мне нет, но объясниться я обязан. Своими словами и мыслями.
Белорусское общественное мнение сегодня в основном левое. Предел его мечтаний, если грубо, общественное согласие на основе социальной справедливости. Общественный нравственный идеал – соборно-авторитарный. Способ достижение общественного согласия (это не я, это общественное мнение) «наведение порядка». И самое главное, мы есть страна бедная с бедным населением и «бедной» мечтой. Резко «поправеть» в сторону либерализма такое общество не может. Крутить влево – это «новый коммунизм» с продразверсткой и прочими вкусностями и полезностями. Остаётся универсальная затычка для всех щелей – «национализм»…. Что такое националистическая прыть в опять же бедной и немодернезированной стране, … что-то мне самому стало страшно далее мечтать…

Нужна идеология конечно, но
Не настолько уж категорически:
Протухнет семя доброго и вечного
В избытке удобрений органических.
103
Яўген Мурашка 15:12, понедельник, 13.02.2017
0
Паважаны, а вам якая справа да нас, нашай краіны, нашага народа?
-35
Леонтий Усталый 16:11, понедельник, 13.02.2017
0
Яўген Мурашка, К вашей стране? К Германии? Абсолютно никакого. Как и до вашей семейной позы в её публичном пространстве и юрисдикции.
103
Яўген Мурашка 16:55, понедельник, 13.02.2017
0
Леонтий Усталый,
Паслухайце, пан правакатар.
Наша Бацькаўшчына - Беларусь.
І мы дасюль яе грамадзяне.
Гэта вас паставілі на чатыры касьці і ужо дадзяўблісь да мазгоў
Я.Мурашка
-35
Леонтий Усталый 17:32, понедельник, 13.02.2017
-1
Яўген Мурашка, Чудны позиции твои о, Кама сутра. Сосать, при нынешней конкуренции, некоторые умудряются и в гордой стойке на цыпочках. Не правда ли? Вам ли этого не знать…
103
Яўген Мурашка 19:53, понедельник, 13.02.2017
0
Як вам не сорам такія гадасці пісаць жанчыне сталага узроста? Ты лепш сваёй маме напішы такое, яна цябе лепш зразумее. Да якога паскудства дайшоў мужык? Ублюдачныя мужыкі пайшлі.
-35
Леонтий Усталый 20:39, понедельник, 13.02.2017
-1
Яўген Мурашка, Нормальный ответ дяденьке Я. Мурашка. Мы с ним всегда так разговариваем. Ничего. Он в обморок до сих пор не падал. Вы прочитали? Это ваши проблемы. А что вы ещё хотели услышать от «поставленного на четыре кости, русского ватника…»?
А мама моя, если бы дожила до подобного времени, лишний раз бы меня поцеловала, только за то, что я одинаково любил и люблю и её - русскую и отца – белоруса. Вечный Им Покой и Царство Небесное.
Я говорил о вашей теме, об идеологии. Я не виноват, что она у вас в семействе русофобия.
Извините.
103
Яўген Мурашка 10:57, понедельник, 13.02.2017
-1
Дзьвум "інетэлектуалам", чыі каментары ніжэй.(Кірсанаву, Усталаму)
У мяне да вас пытаньне:
Навукоўцы з даўніх часоў не здолелі адказаць на пытаньне:
Чаму карова кладзе - ляпешкай. а каза - - гарошкам?
Адкажыце, калі ласка і Нобэль вам забяспечаны.
З павагай.
Я.Мурашка
50
Александр Кирсанов 14:16, понедельник, 13.02.2017
-1
Яўген Мурашка, вы заигрались в старого коммуниста из забытого кинофильма?
Не пытайтесь подкалывать - не с вашими талантами.
50
Александр Кирсанов 10:31, понедельник, 13.02.2017
0
Мурашко, вы насобирали слов, значений которых не знаете.
Скажите, как можно свалить в кучу сексизм и фашизм, исламизм и монархизм?
103
Яўген Мурашка 11:31, понедельник, 13.02.2017
0
Пан Аляксандр, давайце не будзем пераходзіць на абразы. Гэта віды ідэалогій, якія мы прынімаць за нашае будучае не будзем, але ведаць пра іх нам трэба. Што такое фашызм мы ведаем ад нашых дзядоў. Сёння "рускі мір" будуе сваю ідэалогію на фашызме. Нам гэтага не трэба. Ну, дык трэба разам змагацца з фашызмам. А то прыдумалі з дзяцей рыхтаваць фашыстаў. У нас ніколі не было манархізма, акрамя каланіяльнага перыяду. І ніякіх прынцаў Колей не будзе, а то возіць за людскія грошы па-за граніцамі, а дзесьці дзяцям не хапае ежы і лекаў. Акрамя таго, што існуе такая ідэалогія як сексізм, я нічога не казала. Пра ісламізм - таксама. Хто цікавіца, зможа знайсці ў інтэрнэце. Кола ідэалогій, якія прыменімы для нашай краіны невялікі, але ўсе яны не ідэальны. Ці можа вам падабаецца той брэд, што вытварае кіраўніцтва краіны і яго памагатыя?
50
Александр Кирсанов 13:17, понедельник, 13.02.2017
0
Мурашко, а вот мне неведома формулировка определения "фашизм". будьте любезны, приведите её. Прежде чем продолжить дискуссию.
Меня интересует именно научная формулировка, а не "ад нашых дзядоу".
Только формулировка - без словоблудия, пожалуйста.
103
Яўген Мурашка 14:00, понедельник, 13.02.2017
0
Александр Кирсанов,
Этимологически термин «фашизм» происходит от слова «пучок», «связка», и вовсе не подразумевает человеконенавистнической окраски. По самому первому своему определению, это «государственная идеология, делающая упор на объединении правительства, церкви и народа под руководством вождя». Прежде всего, имеется в виду централизованная экономическая модель, правительственное вмешательство в большинство сфер общественной жизни, контроль искусства и отмена свободы слова

Подробнее: kakprosto.ru/kak-81155-chto-takoe-fashizm#ixzz4YYtgkshd
Я.Мурашка
50
Александр Кирсанов 14:06, понедельник, 13.02.2017
0
Яўген Мурашка, вы знаете сколько видов государственных идеологий подходит под определение "делающая упор на объединение правительства, церкви и народа под руководством вождя"? Подавляющее количество стран, имеющих президента или монарха можно причислить к фашистским по вашей формулировке.
Не подходит.
Так что ищите дальше.
103
Яўген Мурашка 14:41, понедельник, 13.02.2017
0
Александр Кирсанов,
Выбачайце, але тут ужо маюць месца иншыя адносины. Раницай - грошы, увечары - стулля.
Я.Мурашка
50
Александр Кирсанов 14:46, понедельник, 13.02.2017
0
Яўген Мурашка, для того чтобы выбрать или придумать государственную идеологию нужно хотя бы знать что это такое.
Вы не знаете, Мурашко. Голубого понятия не имеете. Вы путаете "мягкое с кислым". Сверните тему и не позорьтесь.
103
Яўген Мурашка 15:08, понедельник, 13.02.2017
0
Александр Кирсанов,
Пан.
Не хвалюйцеся за нас. .Мы неяк ужо самі разбярэмся.
Я.Мурашка
50
Александр Кирсанов 15:10, понедельник, 13.02.2017
0
Яўген Мурашка, давайте, разбирайтесь. Я люблю комедии.
103
Яўген Мурашка 15:15, понедельник, 13.02.2017
0
Любіш здзеквацца над людзьмі? Бог табе верне ўсё назад.
50
Александр Кирсанов 19:18, понедельник, 13.02.2017
0
Яўген Мурашка, уже возвращает.
Причём возвращать начал ещё до того как я это заслужил.
103
Яўген Мурашка 19:46, понедельник, 13.02.2017
0
Ой, не ной пан што табе так дрэнна жыць і што цябе так пакрыўдзілі беларусы.
50
Александр Кирсанов 20:34, понедельник, 13.02.2017
0
Яўген Мурашка, когда это я ныл? Ошибаетесь. Я не ною. И не драпаю за границу, как некоторые. Дома живу. Своим трудом, не на иждивении у дяди, как некоторые...
-35
Леонтий Усталый 10:18, понедельник, 13.02.2017
0
Свербит в душе торжественная прыть,
Зуд охватил седалищные нервы –
Так хочется всяк идиоту первым
Закон Добра Всемирного открыть.

Всем, кто лезет и подталкивает других в подобную бредятину совет один. Определитесь с тем, что надо лично вам. Опишите это для себя.Потом прочитайте раз четыре. Потом покажите всем. И сравните с тем, что предлагают другие. И, главное, сравните с тем, что уже есть. Может и вам "экс(пе)рементировать" расхочется.
103
Яўген Мурашка 11:35, понедельник, 13.02.2017
0
Калі вам не падабаецца, не чытайце. Я хоць папробывала напісаць, а вы і такога не напісалі. Як бы там не было, а вы прайгралі ў ідэалагічнай вайне. А вось мы, згодна, прадстаўленай табліцы, выйгралі. Ды й яшчэ як выйгралі.